Hoppa till huvudinnehåll

Arkivet

Riksdagsvalet 2007

Från 2007
Uppdaterad 16.03.2015 15:31.
Unga inför valet 2007 - Spela upp på Arenan

Riksdagsvalet 2007 kom att leda till en helt borgerlig regering. Samlingspartiet gjorde en brakseger, och socialdemokraterna föll ut ur regeringen. Och valdeltagandet sjönk igen, till 67,9 %. Här får vi se klipp omkring valet.

Informationsruta

Valdeltagandet 69,7 %
Mandatfördelningen:
centern 51
samlingspartiet 50
socialdemokraterna 45
vänsterförbundet 17
gröna 15
kristdemokraterna 7
svenska folkpartiet 9
sannfinländarna 5
övriga 1

I det första klippet får vi se vad unga mänskor i Åbo egentligen anser om politiken, politiker och riksdagsval. Är det viktigt att delta? Vi besöker också Godby på Åland och hör ålänningarnas åsikter om valet.

Här kan ni se nästan hela FST:s valdebatt anno 2007. Kandidaterna talar vänligt med och om varandra, men kommer de med något nytt?

Valvakan i det tredje klippet presenterar samma forskare och experter, Göran Djupsund analyserar och låter oss vänta. Prognosen blir klar ovanligt sent. Men redan i ett tidigt skede av kvällen märks att det är de borgerliga som tagit hem segern.

I det fjärde, femte och sjätte klippet analyseras sedan valsegrare och -förlorare. Matti Vanhanen blir regeringssonderare och regeringen kommer att bli helt borgerlig.

Se länken nedan till regeringsförhandlingarna och bildandet av regeringen.

Text: Ida Fellman

Valdebatt i riksdagsvalet 2007 - Spela upp på Arenan
Dagen efter valet - Spela upp på Arenan
Närbild på valet, med fokus på finlandssvenskarna - Spela upp på Arenan
Sdp, Tarja Cronberg och svenskar - Spela upp på Arenan

Mer om ämnet på Yle Arenan