Regeringen 2007

Regeringen som bildades 2007 var helt borgerlig och presenterade några intressanta namn, bland dem veteranerna Paavo Väyrynen (cent.) som blev utrikeshandelsminister och Ilkka Kanerva (saml.) som blev utrikesminister.
I det första klippet ser vi Paavo Väyrynen ställa ett ultimatum, som han vägrar kalla ett ultimatum: om han inte får bli minister eller riksdagens talman tänker han fortsätta som EU-kommissionär. Och Paavo fick igenom sin vilja. När regeringsförhandlingarna är klara står Samlingspartiet med 8 ministerposter, Centern med 8 ministrar.
De gröna fick två platser, med Lex Cronberg kom Tarja Cronberg att bli arbetsminister trots att hon inte blev invald i riksdagen. Och SFP fick också två platser.
Röstmagneten Sauli Niinistö, med nästan 60000 enskilda röster, blev riksdagens talman.
I klippen får vi också stifta bekantskap med regeringens program. Kommer de som har det svårt att få det bättre?
Text: Ida Fellman



