Christer Kihlman och Se upp salige

Christer Kihlman har gett ut sin omskakande bok Se upp salige (1960). Här besöker redaktör Ringbom honom i en idyllisk sommarmiljö där den otäcka boken kom till.
Kihlman talar om Se upp salige, men också mycket om sin kommande bok (Den blå modern, 1963).
Redaktör Ringbom frågar om de finlandssvenska problemen. Kihlman menar att den nya boken handlar mera om psykologi och generationsproblem.
Se upp salige chockerade många med sin frispråkiga erotik, och Kihlman menar att han gått ännu djupare med erotiken.
Så berättar makarna om sitt idylliska lantliv som de skall fortsätta med. Med tanke på självbekännelserna i Christer Kihlmans böcker känns det idylliska lantlivet kluvet.
I det andra klippet hör vi Christer Kihlman läsa ur sin roman Se upp salige.
I Lars von Hartmans intervju med Christer Kihlman (se länk nedan) diskuterar man Den blå modern och en fjäril som förekommer i den.
Text: Ida Fellman
