Kalevala för lata - Anders Larsson läser

Om Väinämöinen
Kalevala är ett epos alla måste ha läst och ha en åsikt om. I alla fall bör man känna till vad som sker där. Med Anders Larssons Kalevala för lata går det lite snabbare.
Våren 1999 spelade Anders Larsson in sin version av Kalevala för lata i en studio på Yle. Larssons rikssvenska uttal ger en lite ironisk distans till hjältesagan. Med snabba skisser och beskrivningar som är på kornet manar Anders Larsson fram Kalevalas mytiska berättelser, lite annorlunda, men samtidigt fängslande och humoristiska.
Här får du några smakprov
Väinämöinen/ bygdens son och stolthet/ sångartisten, kändisen och skalden /.../ ensam stod han för minst halva bygdens samlade bedrifter
ur Kalevala för lata
Låt oss då träffa Larssons huvudpersoner Väinämöinen, Lemminkäinen, Ilmarinen och de andra i Kalevala ”... denna vittberömda bondebygd med sina vilda vyer/ sina väderbitna ideal och stolta traditioner.”

Kvinnornas Lemminkäinen

Ilmarinen deppar

Bröllop i Pohjola

Portarna till Sampo öppnas

Slaget om Sampo
