Hoppa till huvudinnehåll

Österbotten

Faith No More till Provinssirock

Från 2015
Uppdaterad 09.02.2015 16:45.
Trots seg biljettförsäljning strömmar publiken in genom portarna till Provinssirock 2012
Bildtext Arkivbild från Provinssirock 2012
Bild: Petter Sandelin / X3M

Faith No More blir ett av dragplåstren till sommarens Provinssirock i Seinäjoki. Andra stora artister på sommarens festival är Sam Smith och Die Antwoord.

Faith No More släpper i vår sitt första studioalbum på 18 år och spelade senast på Provinssirock sommaren 1995.

Brittiske Sam Smith har blivit ett stort namn inom Popmusiken och spelningen på Provinssirock blir hans första i Finland. Smith belönades med fyra priser på Grammygalan i Los Angeles och hans debutalbum var förra året det näst mest sålda i USA och Storbritannien.

Provinssirock har i dag fyllt sommarens festivalprogram med flera nya artister. På festivalen kommer Syd-afrikanska Die Antwoord bland annat att bjuda publiken på en blandning av elektronisk musik och rap. Tidigare har också Muse och Calvin Harris blivit klara för sommarens festival.

Finländska band på festivalen är bland andra Von Hertzen Brothers, Lapko, Olavi Uusivirta och Disco Ensemble.