Hoppa till huvudinnehåll

Österbotten

Matkassar delades ut i Vasa

Från 2015
Brödkö.
Bild: Yle/Linus Hoffman

I Vasa delade föreningen Mathjälp Vasa ut livsmedel som matbutikerna bidragit med. Många kom för att få mat, så många att en del blev utan matkassar.

Redan innan dörrarna hade öppnats till ungdomsutrymmet Cross i Vasa hade en kö bildats utanför.

Föreningen Mathjälp delade ut livsmedel till behövande på måndagen. Arrangörerna hade förberett sig på cirka 100 besökare, det kom fler än så och en del blev utan mathjälp denna gång.

- Vi ville börja lite försiktigt så att vi inte själva tvingas föra maten till avstjälpningsplatsen, säger Mauri Öljymäki som hjälpte till vid utdelningen.

De som denna gång blev utan mat tog det hela med föreståelse. Nästa vecka ska det finnas tillräckligt med livsmedel åt alla, sa arrangörerna åt de som blev utan.

- Det är en överraskning att så många kom redan första dagen. Vi visste att behovet är stort, men det här hade vi inte väntat oss. Nästa gång är vi bättre förberedda, säger Öljymäki.

Även livsmedelsaffärerna är positivt inställda till projektet, säger Öljymäki.