Stödstrejk kan lamslå Finlands export
Idag förhandlas det om ett nytt kollektivavtal för isbrytare. Finlands Sjömans-Union och Finlands Maskinbefälsförbund har sagt att de går ut i en stödstrejk den andra april ifall det inte blir något kollektivavtal med Arctic Shipping innan dess.
En isbrytarstrejk har pågått i snart två veckor och den nya stödstrejken skulle innebära att även exportfartyg skulle stanna i hamnen.
– Det skulle i praktiken stoppa stora delar av Finlands export ,säger ordförande för Finlands Sjömans-Union Simo Zitting.
Han säger att det eventuellt också skulle påverka persontrafiken.
Arctic Shipping vill finnas på marknaden
Arctic Shipping anser att kollektivavtalet inte skulle vara konkurrenskraftigt för deras bolag.
– Vi har stora möjligheter på marknaden, både i Österjön och polarområdet, om vi inte är konkurrenskraftiga så kan vi inte dra nytta av till exempel polarområdet, säger Tero Vauraste, verkställande direktör på Arctic Shipping.
Förhandlingarna har pågått i sex veckor med ledning av riksförlikningsmannen.