Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Skral start i US Masters för Ilonen

Från 2015
Uppdaterad 10.04.2015 09:40.
Mikko Ilonen slår ur en bunker, hösten 2014
Bildtext Mikko Ilonen väntar som ett litet barn väntar på julklappar.
Bild: EPA / All Over Press

Mikko Ilonens start i Major-turneringen US Masters i Augusta i delstaten Georgia kunde ha börjat bättre. Efter första rundan ligger han på 54:e plats.

För första rundan behövde Ilonen 74 slag, det vill säga 2 över par. Det gav honom en 54:e plats i första rundan. USA:s Jordan Spieth leder efter första rundan: hans 64 slag innebär 8 under par.

Ilonen fick tre birdies och fem bogeys. Elva gånger fick han putta inom fem meters distans från hålet men bara en gång lyckades han sätta in den direkt.

- Jag hade lite problem med puttlinjerna. Jag läste dem fel. Största delen av puttarna gick lite förbi, säger Ilonen på sin webbplats.

Ställningen i US MASTERS efter första rundan:

1. Jordan Spieth USA 64 - 8
2. Charley Hoffman USA 67 - 5
Justin Rose ENG 67 - 5
Ernie Els RSA 67 - 5
Jason Day AUS 67 - 5
6. Sergio Garcia ESP 68 - 4
Russell Henley USA 68 - 4
8. Ryan Palmer USA 69 - 3
Bill Haas USA 69 - 3
Webb Simpson USA 69 - 3
Paul Casey ENG 69 - 3
12. Phil Mickelson USA 70 - 2
Billy Horschel USA 70 - 2
Kevin Streelman USA 70 - 2
Patrick Reed USA 70 - 2
Dustin Johnson USA 70 - 2
Noh Seung-Yul KOR 70 - 2
---------------------------------------
41. Tiger Woods USA 73 + 1
54. Mikko Ilonen FIN 74 + 2

Mikko Ilonen spelar för andra gången under karriären i Major-turneringen US Masters. För fjorton år sedan fick han nöja sig med två rundor men i år ska det bli fler.

I en intervju för SVT före tävlingen, säger Ilonen att en lång väntan är över.

– Det känns fint att vara tillbaka. Det här har jag väntat på. Sedan slutet av 2014 då det blev klart att jag är i top-50 och att en inbjudan är på väg, har jag väntat på den här veckan, säger Ilonen.

År 2001 då finländaren senast spelade på Augusta National var hans resultat sju slag över par.

– Då jag för fjorton år sedan gick ut genom porten sade jag att jag kommer tillbaka. Visst tog det en lång tid men det känns ändå som att tiden har gått snabbt, fortsätter Ilonen.

Hur fungerar Ilonens spel för tillfället?

– Det är lite sisådar. Jag har perioder då spelet fungerar fint men sen kan jag mitt i allt slå ett dåligt slag.

Läs även Oivo: Masters 2015 – uppdaterad repris från år 2001?