Så ska Nya Östis se ut
Bild: Yle/Outi Pukkila
En ny, östnyländsk papperstidning tar form. Chefredaktören kan redan visa upp några sidor av det första testexemplaret!
Bild: Yle/Outi Pukkila
nya östis
Drömmen om en egen papperstidning för Lovisa och Lappträsk har levt sedan tidningen Östra Nyland försvann i början av år 2015. Nu börjar drömmen bli verklighet, chefredaktör och primus motor Kim Wahlroos kan visa upp ett testexemplar av nyskapelsen Nya Östis.
- Nya Östis har väckt mycket intresse. Tidningsguruer och direktörer har förutspått tidningsdöden redan länge, med de har fel, säger Kim Wahlroos till Yle Helsinki.
Bild: Yle/Outi Pukkila
nya östis
Det första numret ska tryckas i 8900 exemplar och delas ut till alla hushåll i Lovisa och Lappträsk. Tidningen utkommer i slutet av april. Senare är det också tänkt att tidningen ska ges ut digitalt.