En större brand har brutit ut i köpcentret Ratina i centrala Tammerfors.
Birkalands räddningsverk fick larm om branden efter klockan 18 på lördagskvällen.
Ett 20-tal enheter är på plats och släckningsarbetet är i gång, bekräftar räddningsverket för nyhetsbyrån STT.
Enligt räddningsverket härjar branden i köpcentrets översta våning. Branden uppges ha brutit ut i en bastu som tillhör restaurangen Periscope och sedan spridit sig till resten av restaurangens bastuavdelning och takterrass.
Trots att branden var rätt så stor har man nu lyckats begränsa och få kontroll över den, så att den inte kommer åt att spridas ytterligare.
En person skadades lindrigt i branden till följd av rökexponering och har nu tagits in på sjukhus för vidare undersökning, uppger räddningsverket. Inga människor är emellertid längre i fara.
Hela köpcentret har evakuerats och en del människor avlägsnade sig på egen hand. Köpcentrets övriga utrymmen utsattes inte för rök.
Källor: STT, Yle Uutiset, Aamulehti