Nu kan du beställa din egen solpanel
I höst ska solkraftverket i Stensböle i Helsingfors stå klart. De 3000 solpanelerna på skidhallens tak gör solkraftverket till ett av nordens största.
Ännu syns inga solpaneler i Stensböle, byggarbetet börjar på sommaren och i höst ska solkraftverket stå klart. Man kan boka en egen solpanel på Helens webbplats, hittills är hälften av de 3000 panelerna reserverade.
Solkraftverket kommer att finnas på taket på skidhallen i Stensböle.
- Det är ett bra ställe eftersom det finns färdiga ställningar på taket. Dessutom är det en stor yta och det finns åtminstone ännu inga byggnader som skuggar panelerna, berättar marknadsföringschef Stefan Rosenlew vid Helsingfors energi Helen.
Jätteintresse
När solkraftverket i Södervik byggdes, hade solpanelerna strykande åtgång.
- Vi visste att det finns ett intresse, men att de gick åt på två dagar överraskade oss.
Den som vill ha en egen solpanel betalar 4 euro och 40 cent per månad. Den el som panelen producerar räknas bort från den vanliga elräkningen, i praktiken ungefär en euro per månad.
Långa ljusa somrar hjälper
Helsingfors kanske inte känns som någon väldigt solig stad, men faktum är att våra långa ljusa sommardagar gör att vi faktiskt har lika mycket solljus som norra Tyskland.
På årsnivå producerar det nya solkraftverket ungefär 800 megawatt energi, det räcker till 400 tvårummare.
Det största finns i Danmark, men det här är ett av nordens största och Finlands allra största.
Vad betyder det här projektet för Helsingfors image?
- Det bästa är att kunden är med. Vi kommer att ha 4500 solpanelsägare vilket är helt enormt fint.