Hoppa till huvudinnehåll

Huvudstadsregionen

Lärare: Intresset för svenskan har sjunkit

Från 2015
Svensk grammatikbok
Bild: Yle

I flera skolor i huvudstadsregionen är det bara enstaka elever som har valt att skriva lång svenska i vårens studentexamen.

Hannele Castrén lär A-svenska, alltså lång svenska, vid Helsingin luonnontiedelukio i Kottby. Hon tror att det låga antalet elever som skriver studentprovet för den långa lärokursen delvis beror på att man inte litar på sina kunskaper.

- Abiturienter som tror att de kanske inte får ett bra vitsord i lång svenska väljer att skriva B-svenska i stället.

Det skrivs så mycket negativt om den obligatoriska skolsvenskan.

Söker man till högskolor får man fler initialpoäng för den långa lärokursen, men Castren påpekar att det kräver ett bra vitsord.

I Helsingin luonnontiedelukio skriver lite under hälften av eleverna som läst lång svenska motsvarande studentprov.

"Läxor prioriteras inte"

Castren tror att kunskapsnivån i svenska delvis sjunkit, men ser det minskade intresset för språket som en större faktor.

- Det skrivs så mycket negativt om den obligatoriska skolsvenskan.

Enligt Castren är det ändå inte bara svenskan som gymnasister tappat intresse för.

- Ungdomar har så många saker som konkurrerar om deras fritid nuförtiden. Läxor prioriteras inte.