Hoppa till huvudinnehåll

Sommarjobb

Sommarjobb 82: Chefen trakasserade sexuellt

Från 2015
Kvinna i klänning
Bild: Creative Commons / Unsplash

Mitt första sommarjobb var när jag var 16 och jobbade som servitris på en restaurang.

Jag var väldigt dålig på det med min chef höll mig där ändå för varje gång jag kom in i köket med en beställning gav han sexinviter och föreslog riktigt snuskiga saker. Så här i efterhand vet jag att jag blev utsatt för sexuella trakasserier och skulle jag träffa honom idag tio år senare skulle han nog få höra ett och annat.

Ångrar djupt att jag inte berättade det för någon då men jag skämdes så mycket. Man skall alltid berätta för ingen förtjänar sånt och personen i fråga måste ta konsekvenserna för sitt agerande.
- Z, 28.

Hjälp oss samla historier från Svenskfinland

Vi vill veta hur Svenskfinland fixat sina första sommarjobb.

Hur gammal var du när du sommarjobbade för första gången? Vad jobbade du med? Hur fick du jobbet, var det via kontakter eller fixade du det själv? Vad ingick i dina arbetsuppgifter? Hurdan erfarenhet var det?

Formuläret är inte längre tillgängligt.