Hoppa till huvudinnehåll

Östnyland

Tre kulturpremiärer på samma dag

Från 2015
Uppdaterad 24.06.2015 09:35.
Stolrader
Bildtext (Arkivbild)
Bild: Yle/Roger Källman

På onsdag kan man välja och vraka bland tre kulturpremiärer i Östra Nyland.

I Illby i Borgå är det premiär på en fars i två akter med snabba repliker och ett uppskruvat tempo. Pjäsen heter "Aldrig i livet" och är skriven av Dave Freeman. För regin svarar Katarina Stolt.

Efter premiären ges ytterligare 9 föreställningar fram till den 6.7. Arrangör är Borgåbygdens ungdomsförbund.

Avanti i Pernå

Kammarorkestern Avantis sommarmusikfestival i huvudsakligen Borgå inleds på onsdag med en kammarmusikkonsert i Pernå kyrka. Konserterna inleds klockan 19 och på programmet står bland annat musik av den tyska dirigenten och tonsättaren Matthias Pintscher, som i år svarar för den konstnärliga planeringen av det fem dagar långa musikevenemanget. Det blir också musik av Franz Schubert - bland annat hans verk Notturno.

Festivalens inledningsfanfar blåses på Gamla Rådhustorget i Borgå på torsdag klockan 12.

Visor i Tolkis

Lättare musik erbjuds på Dansholmen i Tolkis, där den turnerande visfestivalen "Visor på väg" har premiär. Medverkar gör de svenska artisterna Roger Pontare, Cecilia & Bengt Kyllinge samt finlandssvenska Heléne Nyberg och Thomas Lundin. Konserten inleds klockan 19.

På onsdag står Lovisa i tur. Då sjungs visorna på Brinkåsa i Malmgård klockan 19:00.