Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Turkiet kallar till Natomöte

Från 2015
Ahmet Davutoglu vill med i koalition mot Syrien, om FN når enighet. Tysklands Guido Westerwelle i bakgrunden.
Bildtext Turkiets premiärminister Ahmet Davutoglu.
Bild: EPA/TIM BRAKEMEIER

Nato håller ett möte på tisdag på begäran av Turkiet. Enligt Nato har Turkiet låtit kalla samman alla de 28 medlemsländernas ambassadörer för konsultationer.

Turkiet ska enligt det officiella uttalandet informera sina allierade om de åtgärder som vidtas med anledning av de senaste dagarnas terroristattacker.

Tysklands förbundskansler Angela Merkel gav på söndagen de turkiska flygräderna mot IS och PKK sitt stöd.

Merkel sade under ett telefonsamtal med Turkiets premiärminister Ahmet Davutoglu att Berlin stöder Ankara i kampen mot terrorismen. Merkel manar ändå till måttfullhet och önskar att Turkiet fortsätter fredsprocessen med kurderna.

En liknande önskan har även framförts av EU:s utrikespolitiska representant Federica Mogherini.

Också USA har på söndagen gett de turkiska flyganfallen sitt stöd. I ett uttalande från Vita huset heter det att Turkiet har rätt att slå till mot både IS och PKK, som USA anser vara en terroristorganisation.