Hoppa till huvudinnehåll

Österbotten

Rullstolsläktaren glömdes bort på Scorpions-konserten i Jakobstad

Från 2015
Uppdaterad 02.08.2015 13:57.
Folkhavet närmast scenen på Centralplanen i Jakobstad.
Bildtext Att se över folkhavet blir svårt för den som sitter i rullstol.
Bild: YLE/Marcus Lillkvist

Miina Fagerlund hade bokat rullstolsplats för fyra personer på Scorpions-konserten i Jakobstad. När de kom fick de veta att rullstolsläktaren hade glömts bort. Men i stället fick de komma in på VIP-området.

Fagerlund är mycket nöjd över hur väktarna skötte situationen.

- De bad om ursäkt och vi fick jättebra platser. De ordnade det jättebra och vi är tacksamma och nöjda.

De tre andra i sällskapet sitter inte i rullstol. Men eftersom de hade bokat rullstolsplatser åt alla för att få vara på samma ställe fick hela gänget VIP-platser.

Åtminstone ytterligare en kvinna i rullstol kom in på VIP-området, enligt Fagerlund.

- Det var fantastiskt bra skött av vakterna. Också då vi skulle ut såg de till att det fanns plats.

Annat på AC/DC-konsert

Sussy Bro från Jakobstad reagerade direkt på att en rullstolsläktare saknades.

- Jag var på AC/DC-konserten för någon vecka sen. Och där, mitt på plan bland 55 000 åskådare hade de en jättupphöjning för rullstolar. Det var så fint.

Bro kallar läget i Jakobstad för en dundermiss.

- Jag såg en bekant som försökte ta sig upp på läktaren utan att lyckas. Så ska det inte vara. Som medmänniska tycker jag det är under all kritik.