Hoppa till huvudinnehåll

Västnyland

Saleaffär i nya Pickala ABC

Från 2015
Uppdaterad 06.08.2015 08:01.
Ett bildmontage som föreställer Pickala nya ABC-bränslestatione i Sjundeå. Röd byggnad med vita knutar. Från detaljplansutkastet hösten 2014.
Bildtext Den nya byggnaden blir större och röd med vita knutar
Bild: Sjundeå kommun

Nu kommer bygget för servicestationsområdet vid stamväg 51 i Pickala Sjundeå igång. Den nya byggnaden blir mer än dubbelt så stor som den nuvarande.

Förutom en större restaurangavdelning kommer det nya huset också att ha en Sale-affär. Det nya huset är planerat att passa in i miljön. Det kommer att vara ett rött hus med vita knutar.

ABC-bensinmacken i Pickala i Sjundeå.
Bildtext Den gamla byggnaden rivs när den nya står klar
Bild: Varuboden Osla

När den nya byggnaden på ungefär 900 kvadratmeter står klar kommer den gamla på 400 kvadratmeter att rivas. Bygget förväntas vara klart i början av nästa år eller senast våren 2016.

Modern trafikstation

Mätarfältet där bilarna tankas kommer att finnas på samma ställe som nu.

Varuboden-Osla vill också tala om en modern kompakt trafikstation med kapacitet att fungera som en knutpunkt för såväl kollektivtrafiken i regionen som för privatbilister.

Tanken är att det ska finnas en anslutsningsparkering för pendlare. Bilburna kan parkera vid Pickala ABC för att sedan åka vidare till exempel med buss.