Kodderviksparken i god användning
- Vi bor en bit härifrån, ca 3-4 kilometer men kommer nog hit ganska ofta. Det är en trevlig park här intill stranden, berättar Roger Nyqvist.
Parken eller den lilla idrottsanläggningen med beachvolleyplan, basketplan och muskelträningsattiraljer har stått färdig i Kodderviken mellan Haiko och Tolkis i Borgå sedan försommaren. Varje dag drar den en hel del barnfamiljer och folk som annars bara vill träna.
- Beachvolley verkar vara populärt för oftast spelar någon där, berättar Nyqvist som tillsammans med familjen har valt att tillbringa en solig kväll i parken.
- Det finns ju inte så många såna planer här omkring heller, inflikar Heidi Törnroos.
Farlig klättring?
Medan Yle Östnyland står och pratar med familjen Nyqvist-Törnroos har två unga killar klättrat upp i korgarna där det är meningen att basketbollarna ska gå igenom.
- Nå, det är väl lite sådär som ungar i den där åldern gör, konstaterar Nyqvist.
Innan de vuxna hinner säga åt barnen att klättra ner har de självmant insett faran med att klättra i basketkorgen och brottas istället i beach-volleyplanens sand.
Inget ofog
- Som tur har här inte varit något ofog, säger Roger Nyqvist. Inte ens senare på kvällarna, parken har fått vara helt i fred från sådan verksamhet, fortsätter han.