Sjundeåbor väntar länge på taxi
Det är svårt att få tag i en taxi i Sjundeå. Inte ens efter flera timmars väntetid finns det alltid en taxi att tillgå, säger bildningsnämnden i ett utlåtande.
Sjundeå och Kyrkslätt delar på 54 taxitillstånd för personbilar och fem tillstånd för rullstolstaxin.
Då bilarna kör i Kyrkslätt blir tillgången på taxi i Sjundeå lidande. Vissa av bilarna kan också sköta skjutsar på andra orter.
Taxikvoten inte direkt för liten
Problemen med taxitrafiken i Sjundeå kan inte direkt anses bero på att kvoten för Kyrkslätt och Sjundeå är för liten, säger bildningsnämnden i sitt utlåtande till Närings-, trafik- och miljöcentralen.
Men om man antar att tillgången på bilar blir bättre med flera taxitillstånd hoppas Sjundeå bildningsnämnd att de nya tillstånden skulle gälla både personbilar och rullstolstaxin.
Närings-, trafik- och miljöcentralen har bett Sjundeå bildningsnämnd ge ett utlåtande om taxitillstånden. NTM-centralen är den myndighet som beviljar taxitillstånd.