Dermoshop utvidgar till Lettland
Näthandelsbolaget Dermoshop inleder verksamhet i Lettland. Företaget som har Korsnäs som hemort finns därmed i fem länder.
Dermoshop finns redan förutom i Finland också i Sverige, Estland och Ryssland.
- Vi har positiva erfarenheter från Estland. Vi ska fortsätta växa och Lettland är en naturlig marknad att utvidga till, säger vd Henry Backlund i ett pressmeddelande.
25 miljoner i omsättning
Dermoshops omsättning var 25 miljoner euro i fjol. Prognosen för i år tyder på fortsatt tillväxt.
- Näthandeln växer överallt, även i de baltiska länderna, säger Backlund.
Nordisk hy också i Lettland
Dermoshop har verkat inom kosmetikbranschen sedan 1988 och finns som webbshop sedan 1996.
- Dermosilprodukterna utvecklas för den nordiska hudtypen, för det nordeuropeiska klimatet. Därför tror vi att produkterna kommer att vara intressanta även i Lettland.
Sortimentet består av mer än 300 produkter för hudvård och hårvård, färgkosmetik samt kosttillskott.
Dermoshops huvudkontor och logistikcentrum finns i Korsnäs. Ansvarig för näthandelsprojektet i Lettland är projektchef och delägare Rasmus Backlund.