Tullen flyttar sin röntgenutrustning till Torneå
Tullen försöker tillsammans med polisen och gränsbevakningen effektivisera tullövervakningen i norr kring områdena vid Torneå och Aavasaksa med hjälp av så kallad containerskanning.
Röntgenutrustningen som ser ut som en stor larmbåge ska göra det lättare för tullen att granska vad och vem som korsar gränsen i till exempel lastbilar och bussar.
- Olagligt gods som till exempel droger, tobak och alkohol upptäcks i första hand. Men om en människa gömmer sig i ett fordon som granskas så syns det, berättar Juha Heikkilä, chef för tullen i Torneå.
Antalet asylsökande som försöker ta sig över gränsen från Sverige till Finland har ökat med ett par hundra per dag.
På tisdag ska myndigheterna påbörja nya arrangemang för att granska, registrera och hitta boende åt asylsökande. För att hjälpa tullen i Torneå förflyttas också ett tiotal anställda norrut från andra delar av landet.