Di María imponerad av Zlatan: Blev väldigt förvånad
När Ángel Di María flyttade från Manchester United till Paris Saint-Germain i somras blev han imponerad av hur bra Zlatan Ibrahimovic var.
PSG har ett stjärnspäckat lag den här säsongen med bland Zlatan Ibrahimovic, Edinson Cavani och Ángel Di María.
Under träningarna inför ligastarten blev nyförvärvet Di María både förvånad och imponerad av Zlatan Ibrahimovic teknik.
– Jag har tidigare spelat med Messi, Ronaldo, Rooney och nu har jag chansen att spela med ”Ibra”. Jag insåg aldrig hur bra han är.
– Ärligt talat så blev jag väldigt förvånad, speciellt över hans teknik med tanke på hans storlek. Förhoppningsvis kommer vi att komma bra överens och han har mycket att ge för laget, säger Di María på Uefas webbplats.
Efter en svår säsong i Manchester United njuter Di María nu av att spela i Frankrike.
– Jag trivs väldigt bra i klubben och varje dag tränar jag med ett stort leende på mina läppar. Genast då jag kom till klubben så kunde jag se att alla spelare här vill vinna, säger han.