Asylsökande hungerstrejkar mot skärpta asylkrav
Asylsökande på asylmottagningen i Lahtis har inlett en hungerstrejk för att protestera mot myndigheternas skärpta asylkrav.
Tiotals asylsökande samlades utanför asylmottagningen i Hennala under eftermiddagen för att demonstrera. De flesta av dem var män från Irak, men bland demonstranterna fanns också kvinnor och barn.
Det är oklart hur länge de tänker hungerstrejka.
Strejken är en protest mot Migrationsverkets färska beslut att lägga asylansökningar från Irak och Somalia på is. Myndigheterna kartlägger säkerhetsläget i respektive länder och det är möjligt att allt fler asylsökande i framtiden avvisas.
På Finlands Röda Kors uppger beredskapschef Ari Saarinen att invånarna på asylmottagningen i Hennala snarast möjligt kommer att informeras om myndigheternas beslut och hur det kan komma att påverka asylprocessen.