Hoppa till huvudinnehåll

Västnyland

Musikinstitutet vill till Fokus i Karis

Från 2015
Uppdaterad 13.10.2015 19:04.
Piano
Bildtext Musikinstitutet har länge efterlyst bättre lokaler i Karis.
Bild: Yle/Nicke Packalén

Musikinstitutet Raseborg är intresserat av Fokushuset i Karis. Institutet skulle vilja flytta sin verksamhet i Karis från Lönnbergska till Fokus efter att renoveringen är klar.

Musikinstitutet är missnöjt med de nuvarande lokalerna som är för trånga. Ljudisoleringen och akustiken i Lönnbergska är inte heller bra.

Musikinstitutet skulle behöva minst 300 kvadratmeter i Fokushuset.

På marknivå kunde det finnas en musiksal, rum för musiklekskola och kammarmusik, rum för slagverks- och kontrabasundervisning.

I andra våningen kunde det finnas flera undervisningsrum och pausrum och arbetsrum för personalen.

Fokus renoveras 2016-2017

Raseborgs stad ska grundrenovera Fokushuset med start i augusti nästa år. Staden har efterlyst idéer till hurdan verksamhet som ska finnas i Fokus efter att renoveringen är klar i slutet av år 2017.

Musikinstitutet Raseborgs rektor Tuula Kalmi har skrivit ett brev till chefen för intern service, Arne Nummenmaa. Hon förklarar att musikinstitutet är mycket intresserat av Fokushuset.

Om musikinstitutet får flytta till Fokus skulle de vilja vara med och planera lokalerna bland annat med tanke på ljudisolering och ventilation.

Rektor Tuula Kalmi skriver att musikinstitutet också är intresserat av Villa Haga i Karis.

I slutet av det här året ska det vara klart vilken verksamhet som ska finnas i Fokus i framtiden.

Diskussion om artikeln