Fullmäktigesalen i Korsholm rivs upp
Det finns fukt under golven i ämbetshuset i Korsholm. En länga är nu utrymd. Till jul rivs golven i fullmäktigesalen och matsalen upp.
Problemen kom smygande för några månader sedan, berättar kommundirektör Rurik Ahlberg.
- Det var i korridoren där utbildningsavdelningen finns. Det har uppstått en ofräsch doft där, säger Ahlberg som berättar att man nu haft experter på plats för att analysera läget.
- Vi vet nu att det finns fukt i golven i den delen av byggnaden, men också under sessionssalen där fullmäktige sammanträder och i matsalen intill, säger Rurik Ahlberg.
Torkning i veckor
Så här långt har man inte funnit spår av mögel, utan enbart fukt. Det är ännu inte klarlagt varifrån fukten kommer.
- Men vattenrören i fastigheten är 40 år gamla. Något av rören kan ha sprungit läck, säger Rurik Ahlberg.
Parallellt med att man fortsätter leta fuktkällan planerar man för torkningsåtgärder. Den sker i två etapper. Först ska bildningsavdelningen åtgärdas under de kommande tio veckorna. Därefter är det dags för sessionssalen och matsalen.
- De arbetena inleds under julledigheten. Golven ska rivas upp, säger Rurik Ahlberg.
Tror inte att försäkringen hjälper
I dagsläget räknar Korsholms kommun med att åtgärderna kommer att kosta 50 000 euro.
- Vi hoppas att det ska räcka, säger Rurik Ahlberg som säger att man inte har mycket att hämta ur kommunens försäkringar.
- De täcker knappast skador som orsakats av 40 år gamla rör.
Under torkningsperioden kommer fullmäktige att sammanträda i kommunens kulturhus.
Vasabladet var först med nyheten.