Hoppa till huvudinnehåll

Pedersöre lokal TV fortsätter verksamheten

Arkivbild Bild: Yle/Annika Holmbom ungas skyddshem

Pedersöre Lokal TV upplevde krisstämningar förra hösten och hela verksamheten låg i vågskålen på grund av alltför få aktiva i föreningen.

Nu ska föreningar försöka få fler medlemmar och ge de de aktiva medlemmarna ett arvode som motsvar fullmäktigeledamöternas arvode. Så ska lokaltv verksamheten i Pedersöre räddas.

Enligt föreningens ordförande Per Kronqvist har föreningen nu ett tiotal aktiva personer och det betyder att man också kan filma andra evenemang än fullmäktigemötena i kommunen. Lokaltv föreningens krafter har den senaste tiden nätt och jämt räckt till att sända kommunens fullmäktigemöten och också den verkamheten var hotad.

Läs också

Nyligen publicerat - Österbotten