Hoppa till huvudinnehåll

Bolt förlorade i Rom

Bild: AFP / Lehtikuva bolt

USA:s Justin Gatlin besegrade Jamaikas Usain Bolt på 100m i Diamond League-tävlingen i Rom. OS-bronsmedaljören Justin Gatlin var med segertiden 9,94 var en hundradels sekund före Bolt i mål.

Att Bolt förlorar är väldigt ovanligt, för Bolt har i internationella sammanhang senast förlorat åt Tyson Gay i augusti 2010 i Stockholm. I de jamaikanska mästerskapen förlorade Bolt förra året åt Yohan Blake.

På damernas 1500m tog Sveriges Abeba Aregawi hem segern. Efter de långsamma öppningsvarven underskred hon denna gång ändå inte 4 minuter utan stannade på 4.00,23.

Fina resultat sågs även på herrarnas 800m där Etiiopiens Mohammed Aman vann på 1.43,61, samt i damernas längd där USA:s Brittney var bäst på 699.

Diamantligan i Rom:

Diskus
Sandra Perkovic CRO 68,25
Yarelis Barrios CUB 64,41
Zinaida Sendriute LTU 62,85

längd
Brittney Reese USA 699
Janay Deloach Soukup USA 697
Shara Proctor GBR 691
Jelena Sokolova RUS 687

Kula
David Storl GER 20,70
Cory Martin USA 20,54
Dylan Armstrong CAN 20,29
Ladislav Prasil CZE 20,28
Reese Hoffa USA 20,23
10. Tomasz Majewski POL 19,68

400 m häck
Johnny Dutch USA 48,31
Javier Culson PUR 48,36
Mamadou Kasse Hanne SEN 48,56
Justin Gaymon USA 48,64

1500 m
Abeba Aregawi SWE 4.00,23
Genzebe Dibaba ETH 4.01,62
Jenny Simpson USA 4.02,30
Hannah England GBR 4.03,91

400 m
Amantle Montsho BOT 49,87 årsbästa
Francena Mc Corory USA 50,05
Natasha Hastings USA 50,53

100 m häck
Dawn Harper-Nelson USA 12,65
Lolo Jones USA 12,70
Virginia Crawford USA 12,90

5 000 m
Yenew Alamirew ETH 12.54,95 årsbästa
Hagos Gebrhiwet ETH 12.55,73
Isiah Kiplangat Koech KEN 12.58,85
John Kipkoech KEN 13.01,64
Edwin Soi KEN 13.02,54

200 m
Murielle Ahore CIV 22,37
Allyson Felix USA 22,64
Ivet Lalova BUL 22,78
Kerron Stewart JAM 22,82
Myriam Soumare FRA 22,96

Spjut
Christina Obergföll GER 66,45
Maria Abakumova RUS 64,03
Sunette Viljoen RSA 63,49
Sinta Ozolina-Kovala LAT 62,52

800 m
Mohammed Aman ETH 1.43,61 årsbästa
Pierre-Ambroise Bosse FRA 1.43,91
Andre Olivier RSA 1.44,37
Giordano Benedetti ITA 1.44,67

100 m
Justin Gatlin USA 9,94
Usain Bolt JAM 9,95
Jimmy Vicaut FRA 10,02
Michael Rodgers USA 10,04
Kim Collins SKN 10,07

3000 m hinder
Milcah Chemos KEN 9.16,14
Lidya Chepkurui KEN 9.18,10
Sofia Assefa ETH 9.21,24
Hiwot Ayalew ETH 9.22,76

400 m
Lashawn Merritt USA 44,96
Youssef Ahmed Masrahi KSA 45,24
Josh Mance USA 45,26
Nigel Levine GBR 45,64

Tresteg
Christian Taylor USA 17,08
Daniele Creco ITA 17,04
Teddy Tamgho FRA 17,01
Fabrizio Schembri ITA 16,85
7. Phillips Idowu GBR 16,44

Höjd
Anna Thitsherova RUS 198
Svetlana Shkolina RUS 198
Blanka Vlasic CRO 195
Emma Green Tregaro SWE 192
Thitsherova och Shkolina delade segern

Stav
Raphael Holzdeppe GER 591
Renaud Lavillenie FRA 586
Malte Mohr GER 586
Björn Otto GER 580
Konstantinos Filippidis GRE 570

Följande deltävling i Diamantligan arrangeras på Bislett i Oslo nästa veckas torsdag.

Läs också