Hoppa till huvudinnehåll

Dalla Valle från Norge till Belgien

Lauri Dalla Valle Bild: EPA lauri dalla valle

Fotbollsanfallaren Lauri Dalla Valle spelar de tre följande säsongerna i belgiska Sint-Truiden. 21-årige Dalla Valle flyttar nu från norska Molde till Sint-Truiden som håller till på den nästhögsta nivån i Belgien.

Redan i går torsdag meddelade klubben på sin webbsida att Dalla Valle blir deras spelare. Det här efter att han genomgått klubbens läkargranskning. Bekräftelsen om det treåriga kontraktet meddelades på fredageftermiddag på klubbens webbsidor.

Dalla Valle sågs som ett blåvitt storlöfte framför allt under sina år i Liverpools och Fulhams organisationer, men stjärnan har dalat rejält på sistone. I Molde har anfallaren haft svårt att få speltid. Han har bara gjort fyra matcher och målkontot är fortfarande oöppnat.

Sin unga ålder till trots har Dalla Valle redan representerat sju utländska klubbar. Han har en italiensk far och finländsk mamma, och har spelat för Finland i juniorlandslaget. I herrlandslaget har han inte velat ingå, eftersom han åtminstone tidigare ännu drömde om att få representera Italien.

 • Abdelrahman kastar inte om medaljer i Rio

  Ihab Abdelrahman får inte ta del i olympiska spelen.

  Ihab Abdelrahman får inte ta del i olympiska spelen. Spjutkastaren är dopningsmisstänkt men B-provet har ännu inte analyserats.

 • "Skattelättnader för företag måste utredas noga"

  Beslut ska fattas under budgetförhandlingar i augusti.

  Kalle Jokinen, ordförande för Samlingspartiets riksdagsgrupp, kräver att företagens beskattning behandlas som en helhet. Sdp:s ordförande Antti Rinne anser däremot att det Centerndrivna förslaget om investeringsreservering är ett dyrt och kraftlöst system.

 • Det man tror bara kan hända andra

  Programserie berättar om ungdomars extrema upplevelser.

  Extrema ögonblick är en dramatisk dokumentärserie för unga och hela familjen. Programledaren Louise Fornander träffar barn och unga som upplevt det man tror bara händer andra.

 • Sparkad – HIFK byter chefstränare

  Jani Honkavaara avskedas efter svag säsong i Fotbollsligan.

  HIFK:s fotbollslag får en ny chefstränare. Efter en svag första hälft på ligasäsongen har Jani Honkavaara nu fått sparken.

Läs också

Nyligen publicerat - Sport

 • Abdelrahman kastar inte om medaljer i Rio

  Ihab Abdelrahman får inte ta del i olympiska spelen.

  Ihab Abdelrahman får inte ta del i olympiska spelen. Spjutkastaren är dopningsmisstänkt men B-provet har ännu inte analyserats.

 • Sparkad – HIFK byter chefstränare

  Jani Honkavaara avskedas efter svag säsong i Fotbollsligan.

  HIFK:s fotbollslag får en ny chefstränare. Efter en svag första hälft på ligasäsongen har Jani Honkavaara nu fått sparken.

 • Podden: Bra, bättre, Kanada Cup 1987

  Det femte poddavsnittet tar upp historiens bästa turnering.

  För att återuppliva minnen och höja stämningen inför höstens World Cup bjuder Yle Sportens Anders Nordenswan på en podcast-serie om evenemangets historia. Den femte delen handlar om det som helt enkelt är historiens bästa ishockeyturnering: Kanada Cup 1987.