Hoppa till huvudinnehåll

Jan-Mikael Wikström vann Östersjömaraton

flygbild från Hangö
flygbild från Hangö Bild: Hans-Erik Nyman hangö stad

Jan-Mikael Wikström från Österby sportklubb vann årets upplaga av Östersjömaraton i Hangö. 649 löpare deltog i maraton, halvmaraton eller kvartsmaraton.

Resultat för de främsta på de olika sträckorna

Maraton herrar
1. Wikström Jan-Mikael Österby Sportklubb 2:58:11 +0
2. Kokkonen Jari SABRISCAN Oy 3:05:13 +7:02
3. Salo Markus Punkalaitumen Kunto 3:05:35 +7:23
4. Rangell Pasi Joken talli Hämeenlinna 3:08:02 +9:51
5. Saranpää Teemu 3:11:36 +13:25
6. Julin Petri Turku 3:12:19 +14:08
7. Lempiäinen Mika Turku 3:14:08 +15:57
8. Dahlbom Mikko Espoo 3:16:23 +18:12
9. Lunden Christoffer Helsinki triathlon 3:19:56 +21:45
10. Raatikainen Mikko Accenture Road Runners 3:21:31 +23:20

Maraton damer
1. Junnila Elina Naantali 3:05:09
2. Kivelä Pirjo Kirkkonummi 3:29:50 +24:41
3. Nilsson Sofia Helsinki 3:32:06 +26:57
4. Harju Elina Vauhtisammakon Juoksukoulu 3:49:42 +44:33
5. Kähkönen Sini Helsinki 3:50:13 +45:04
6. Santamäki Helena Ypäjän Yllätys 3:56:35 +51:26
7. Leppänen Anne-mari Lieto as 3:57:00 +51:51
8. Holm Tove ÅIFK 3:59:04 +53:55
9. Loo Britt-marie Pargas 4:03:34 +58:25
10. Issakainen Vilma 4:11:59 +1:06:50

Halvmaraton herrar
1. Ronnila Reijo Heinolan Isku 1:18:47 +0
2. Urmas Petteri Koski TL 1:21:09 +2:21
3. Nylund Matias Jäntevä 1:24:44 +5:57
4. Tallbäck Torbjörn Hangö 1:25:36 +6:49
5. Manninen Antero X-tri Lahti 1:25:39 +6:52
6. Nyman Jörgen Österby sportklubb 1:26:11 +7:24
7. Kuusisto Hemmo Shape.fi 1:30:33 +11:46
8. Änkilä Petteri Kauniainen 1:30:43 +11:56
9. Kaasalainen Ari Hämeenkyrö 1:31:34 +12:47
10. Kekäle Mikko Forcit 1:32:22 +13:35
11. Österholm Sebastian ÖSK 1:32:41 +13:54
12. Pylkkö Sampo Mustio 1:33:06 +14:19

Halvmaraton damer
1. Mäkinen Sari Åbo 1:28:17
2. Elovaara Jonna VSVU 1:36:23 +8:05
3. Lindström Annika Hangö 1:42:03 +13:46
4. Hägg Ellie Espoo 1:42:16 +13:59
5. Manderbacka Sanna Tavastehus 1:44:14 +15:57
6. Pitko Susanna Espoo 1:45:03 +16:46
7. Suomalainen Hanna 1:45:58 +17:41
8. Aro Maarit Espoo 1:46:40 +18:22
9. Pahkasalo Tiina Tuusula 1:46:50 +18:33
10. Jensén Josefin Ekenäs 1:47:06

Kvartsmaraton herrar
1. Hyvärinen Roope Rauman urheilijat 38:45 +0
2. Manninen Hannu Ounasvaaran Hiihtoseura 41:16 +2:31
3. Pallin Heikki Hangö 42:16 +3:31
4. Tuisku Markku Hangö 45:09 +6:24
5. Hyvärinen Kai Raumo 46:37 +7:51
6. Sandell Cedrik ÖSK 47:16 +8:31
7. Sillanpää Valtteri 49:14 +10:29
8. Sandberg Tom Kyrkslätt 49:33 +10:47
9. Lahti Veikko Assistor 49:49 +11:04
10. Bussman Jimmy Åbo 50:43

Kvartsmaraton damer
1. Henriksson Laura 48:24 +0
2. Green Emily Masku 49:35 +1:10
3. Repola Maija Lohja 51:54 +3:29
4. Ojala Titta Shape.fi 51:59 +3:34
5. Grönholm Carola Topp trim 54:28 +6:03
6. Alm Krista Lojo 55:27 +7:03
7. Kukkonen Aila Hangö stad 56:50 +8:25
8. Töyrylä Noora Hangö 57:24 +8:59
9. Metzler Minna Hangon lääkäritalo 57:40 +9:15
10. Berglund Lena Österby Sportklubb 58:07 +9:42
11. Väätämöinen Sanna LahtiSport35+ 59:57 +11:32
12. Lindberg Camilla tehy /Hangö 1:00:00 +11:35
13. Sannholm Anna Hangö 1:00:00

Läs också

Nyligen publicerat - Västnyland