Hoppa till huvudinnehåll

Annika Kukkonen till KIF Örebro

Annika Kukkonen
Arkivbild Annika Kukkonen Bild: Yle annika kukkonen

Mittfältaren Annika Kukkonen kommer att spela för KIF Örebro i Damallsvenskan den här säsongen. Kukkonen lämnar därmed Sunnanå som åkte ur Damallsvenskan förra säsongen.

Annika Kukkonen berättade redan i höstas att det inte blir någon fortsättning i Sunnanå efter att laget åkte ur Damallsvenskan. Nu står det klart att Kukkonen flyttar till Örebro för spel i KIF Örebro.

- En mittfältare som är allround med en bra vänsterfot. Hon har trots sin unga ålder rutin från spel i på högsta nivå och kommer att tillföra laget en hel del både på som utanför planen, säger klubbens tränare Rickard Nilsson på klubbens webbplats.

Kukkonen har förutom Sunnanå också spelat för LdB FC Malmö och Djurgården i Damallsvenskan.

Sedan tidigare spelar Sanna Talonen och Susanna Lehtinen i klubben.

Hoppa över Twitterpostning

Läs också

Nyligen publicerat - Sport