Hoppa till huvudinnehåll

Våldsam avslutning på handbollsturnering

handboll
handboll handboll

Veckoslutets handbollsturnering i Vanda avslutades i våldsamma stämningar då Primorskaya-idrottsskolans juniorlag attackerade sina finländska motståndare i B- och C-pojkarnas avgörande matcher.

De tråkigaste incidenterna skedde i B-juniorernas semifinalmatch då Dickens juniorer behandlades våldsamt av Primorskaya-spelarna. Det ryska laget förlorade matchen vilket sannolikt var en bidragande orsak till att känslorna gick över styr.

-De spelade hårt och fult. De rev från halsen och en av våra spelare blev slagen i näsan med knytnäven. Efter slutvisslingen gick en av deras spelare rakt mot en av våra spelare och slog till mitt på hakan. Samtidigt kom deras reservmålvakt från sidan, slog först i nacken och började därefter sparka på våra spelare, berättar Dickens lagledare Mikael Granlund för Yle Urheilu.

Primorskayas juniorer orsakade även problem i C-pojkarnas bronsmatch mot Atlas. Dessutom hade samma skolas lag under fjolårets turnering betett sig så pass illa att polisen då kallades till platsen. Enligt turneringsledare Mika Laaksonen kommer Primorskya-skolans pojklag inte att få ställa upp i nästa års turnering.

I den av Altas arrangerade juniorturneringen deltog sammanlagt 36 lag från Ryssland. Dessutom deltog det lag även från bl.a. de baltiska länderna. Sammanlagt spelades 520 matcher i samtliga junioråldersklasser.

Finskspråkig beskrivning av händelsen hittar ni här

Läs också