Hoppa till huvudinnehåll

Marcus Sandell var vår bästa utförsåkare

Alpin skidåkning
Alpin skidåkning Bild: EPA marcus sandell

Sportjournalisternas förbund har valt de bästa idrottarna i varje gren 2014. Marcus Sandell valdes till vår bästa utförsåkare medan Kenneth Sandvik valdes till den bästa i styrkelyft.

Några idrottare har under årens lopp lyckats med konststycket att bli vald till årets bästa idrottare i två olika grenar. Målvakten Lars Näsman valdes till den bästa fotbollsspelaren och bästa bandyspelaren 1967. Timo Nummelin blev vald till årets bästa fotbollsspelare år 1967 och till bästa ishockeyspelare år 1981. Sakari Salo var vår bästa i tennis och i bandy åren 1948, 1949 och 1951.

De bästa i varje gren år 2014

Aerobic: Laura Vihervä

Alpin skidåkning: Marcus Sandell

Amerikansk fotboll: Tommi Pinta

Bandy: Ilari Moisala

Basket: Petteri Koponen

Backhoppning: Anssi Koivuranta

Badminton: Ville Lång

Bilsport: Valtteri Bottas

Biljard: Jouni Tähti

Boboll: Toni Kohonen

Bordtennis: Benedek Olah

Bowling: Joonas Jehkinen

Boxning: Edis Tatli

Brottning: Rami Hietaniemi

Bågskytte: Jean-Pierre Antonios

Curling: Sanna Puustinen

Cykelorientering: Marika Hara

Cykelsport: Jussi Veikkanen

Danssport: Jaak Vainomaa - Taina Savikurki

Darts: Lumi Silvan

Flygsport: Antti Lehto ja Nikke Luukkainen

Fotboll: Roman Eremenko

Freestyle: Antti-Jussi Kemppainen

Friidrott: Antti Ruuskanen

Futsal: Panu Autio

Fäktning:
Niko Vuorinen

Golf: Mikko Ilonen

Gymnastik:
Tomi Tuuha

Handboll: Andreas Rönnberg

Hastighetsåkning på skridskor: Mika Poutala

Innebandy: Tatu Väänänen

Ishockey: Teemu Selänne

Judo: Jaakko Alli

Karate: Helena Kuusisto

Kickboxing: Hanne Lauslehto

Konståkning: Kiira Korpi

Landhockey: Jussi Luhta

Längdskidåkning: Iivo Niskanen

MMA: Katja Kankaanpää

Modern 5-kamp: Eevi Bengs

Motorbåtsport: Marcus Johnsson och Tomas Holmström

Motorcykelsport: Mika Kallio

Motorkälksport: Aki Pihlaja

Nordisk kombination: Ilkka Herola

Orientering: Saila Kinni

Paddling: Miika Dietrich

Pilidrott: Tuula Savioja

Ridsport: Katja Karjalainen

Ringette: Marjukka Virta

Rinkbandy: Jani Kylmämaa

Rodd: Robert Ven

Segling: Tuula Tenkanen

Simhopp: Iira Laatunen

Simning: Ari-Pekka Liukkonen

Skidorientering: Mervi Pesu

Skidskytte: Kaisa Mäkäräinen

Skridskocross: Salla Kyhälä

Skytte: Minna Leinonen

Snowboard: Enni Rukajärvi

Squash: Olli Tuominen

Styrkelyft: Kenneth Sandvik

Taekwondo: Suvi Mikkonen

Thaiboxning: Pok Jääskeläinen

Tennis: Jarkko Nieminen

Travsport: Tuomas Korvenoja

Triathlon: Kaisa Lehtonen

Tyngdlyftning: Meri Ilmarinen

Vattenpolo: Petri Kimari

Volleyboll: Olli Kunnari

Läs också

Nyligen publicerat - Sport