Hoppa till huvudinnehåll

Krisen fortsätter för Parma - ordförande gripen

Parma
Parma Bild: EPA / All Over Press parma

Den italienska klubben Parma befinner sig i en stor kris både sportsligt och ekonomiskt. Nu har klubbens ordförande Giampietro Manenti gripts misstänkt för penningtvätt.

Parma befinner sig just nu i fritt fall. Laget spelar uruselt samtidigt som man dras med stora ekonomiska problem. På onsdagen kom ännu ett stort bakslag när klubbens ordförande Giampietro Manenti greps misstänkt för penningtvätt skriver nyhetsbyrån AP.

Klubben har redan den här säsongen blivit av med tre poäng på grund av att man inte klarat av att betala spelarnas löner. Uppgifter gör gällande att klubbens skulder ligger på runt 100 miljoner euro. Dessutom har den tidigare ordföranden Tommaso Ghirardi och sportchefen Pietro Leonardi stängts av i fyra månader.

- Jag hoppas att allt kommer att lösa sig för uppriktigt sagt så orkar vi inte längre, säger lagkaptenen Alessandro Lucarelli enligt AP.

På fotbollsplanen har Parma bara lyckats vinna tre matcher den här säsongen och man har 16 poäng upp till säker mark i tabellen.

Läs också

Nyligen publicerat - Sport