Hoppa till huvudinnehåll

Så här tävlar man i VM i Peking

Tero Pitkämäki
Tero Pitkämäki Bild: EPA/CorneliusPoppe/AllOverPress spjut

VM i friidrott i Peking går av stapeln mellan den 22:a och 30:e augusti . Det lönar sig att märka i era kalendrar datumen 23:e, 24:e och 26:e augusti.

Söndagen den 23:e augusti är det dags för världens snabbaste herrar att visa upp sig i 100 meters finalen. Måndagen den 24:e augusti kvalar spjutherrarna och onsdagen den 26:e augusti är det dags för herrarnas spjutfinal.

Lördag 22.8.

02:35 H Maraton, final
04:00 D Sjukamp, 100 m häck
04:30 H Slägga, kvalgrupp A
05:10 D Kula, kval
05:20 D Sjukamp, höjdhopp
05:25 H 3000 m hinder, försöksheat
05:55 H Slägga, kvalgrupp B
06:15 D 1500 m, försöksheat
06:50 H 800 m, försöksheat

13:30 D Sjukamp, kula
13:35 H 400 m häck, försöksheat
13:40 H Stavhopp, kval
14:10 D tresteg, kval
14:20 H 100 m, försöksheat
15:05 D Kula, final
15:15 D Sjukamp, 200 m
15:50 H 10 000 m, final

Söndag 23.8.

03:30 H 20 km gång, final
04:00 D Sjukamp, längdhopp
05:05 H Kula, kval
05:25 D 400 m häck, försöksheat
05:50 D Sjukamp, spjut, grupp A
06:10 H 400 m, försöksheat
07:00 D 100 m, försöksheat
07:05 D Sjukamp, spjut, grupp B

13:30 H Slägga, final
13:40 H 400 m häck, semifinaler
14:10 H 100 m, semifinaler
14:30 H Kula, final
14:40 D Sjukamp, 800 m
15:15 H 800 m, semifinaler
15:45 D 1500 m, semifinaler
16:15 H 100 m, final

Måndag 24.8.

04:30 D Stavhopp, kval
04:35 D Diskus, kvalgrupp A
04:45 D 3000 m hinder, försöksheat
05:00 H Längdhopp, kval
05:45 D 400 m, försöksheat
05:55 D Diskus, kvalgrupp B

14:00 H Spjut, kvalgrupp A
14:05 H Stavhopp, final
14:10 D 400 m häck, semifinaler
14:30 D Tresteg, final
14:40 D 100 m, semifinaler
15:05 H 400 m, semifinaler
15:25 H Spjut, kvalgrupp B
15:35 D 10 000 m, final
16:15 H 3000 m hinder, final
16:35 D 100 m, final

Tisdag 25.8.

14:00 D Diskus, final
14:05 D 400 m, semifinaler
14:25 H Längdhopp, final
14:30 H 200 m, försöksheat
15:25 H 400 m häck, final
15:35 D 1500 m, final
15:55 H 800 m, final

Onsdag 26.8.

04:30 D Slägga, kvalgrupp A
04:35 H 5000 m, försöksheat
05:00 H Tresteg, kval
05:25 D 800 m, försöksheat
05:55 D Slägga, kvalgrupp B
06:20 H 110 m häck, försöksheat

14:00 D Stavhopp, final
14:05 H Spjut, final
14:15 D 200 m, försöksheat
15:10 D 400 m häck, final
15:30 H 200 m, semifinaler
16:00 D 3000 m hinder, final
16:25 H 400 m, final

Torsdag 27.8.

04:30 H Diskus, kvalgrupp A
04:35 D Höjdhopp, kval
04:40 D 5000 m, försöksheat
05:20 D Längdhoppp, kval
05:35 H 1500 m, försökheat
05:50 H Diskus, kvalgrupp B
06:15 D 100 m häck, försöksheat

14:00 D Slägga, final
14:05 H 110 m häck, semifinaler
14:10 H Tresteg, final
14:35 D 200 m, semifinaler
15:05 D 800 m, semifinaler
15:40 D 400 m, final
15:55 H 200 m, final

Fredag 28.8.

03:30 D 20 km gång, final
04:00 H Tiokamp, 100 m
04:45 H Höjdhopp, kval
05:05 H Tiokamp, längdhopp
06:55 H Tiokamp, kula

11:15 H Tiokamp, höjdhopp
14:00 D Spjut, kvalgrupp A
14:25 D 100 m häck, semifinaler
14:50 D Längdhopp, final
14:55 H 1500 m, semifinaler
15:20 H Tiokamp, 400 m
15:25 D Spjut, kvalgrupp B
16:00 D 200 m, final
16:20 H 110 m häck, final
16:35 D 100 m häck, final

Lördag 29.8.

02:30 H 50 km gång, final
04:00 H Tiokamp, 110 m häck
05:05 H Tiokamp, diskus, grupp A
05:15 D 4x400 m, försöksheat
05:40 H 4x400 mi, försöksheat
06:20 H Tiokamp, diskus, grupp B
07:00 D 4x100 m, försöksheat
07:20 H 4x100 m, försöksheat
08:15 H Tiokamp, stavhopp

12:00 H Tiokamp, spjut, grupp A
13:20 H Tiokamp, spjut, grupp B
13:30 D Höjdhopp, final
14:15 D 800 m, final
14:30 H 5000 m, final
14:50 H Diskus, final
15:10 H Tiokamp, 1500 m
15:50 D 4x100 m, final

Söndag 30.8.

02:30 D Maraton, final

13:30 H höjdhopp, final
13:45 D Spjut, final
14:15 D 5000 m, final
14:45 H 1500 m, final
15:05 D 4x400, final
15:25 H 4x400 m, final

Läs också

Nyligen publicerat - Sport