Hoppa till huvudinnehåll

Miljökampanj Fixa Flottan 2015 går trögt

Håll Skärgården Rens båt Roope-Botnia.
Roope-Botnia är en av föreningens fartyg som är i desperat behov av förnyelse. Håll Skärgården Rens båt Roope-Botnia. Bild: Yle/Joni Kyheröinen kutterhamnen

Föreningen Håll skärgården ren hoppas på fler donationer till sin insamlingskampanj Fixa Flottan 2015. Föreningens flotta på fyra servicefartyg har varit i bruk de senaste 20 - 30 åren, och behöver förnyas.

Föreningen inledde kampanjen i mitten februari och har hittills lyckats samla ihop 35 000 euro. Med fem månader kvar tills kampanjen avslutas, och ett insamlingsmål på en halv miljon euro hoppas föreningen nu på fler donationer.

Det första fartyget som ersätts är skärgårdshavets trotjänare Roope. Avsikten är att servicefartyget ska få en efterföljare nästa år.