President Sauli Niinistö påminner om ansvaret för mänskligheten och betonar även vikten i att de nyanlända respekterar finländska värden, som till exempel demokrati och jämställdhet.
Niinistö uppskattade i Yles program Ykkösaamu på lördagen att flyktingströmmen kommer att öka under de kommande åren. Enligt Niinistö är det viktigt att de asylsökandes integrering lyckas.
– Nu har diskussionen fått en bra riktning eftersom man pratar om hur människor ska integreras i Finland.
När Niinistö blir frågad om konflikter som kan uppkomma understryker han vikten av att de som kommer till landet följer finländska värden.
– Jag använder nu den aningen slitna och kritiserade termen om att ”ta seden dit man kommer”. Det betyder att man respekterar demokrati, jämställdhet och de mänskliga rättigheterna som vi respekterar i Finland. När man lever enligt dessa värden finns det mycket utrymme för det mångkulturella i samhället, kommenterar presidenten integreringens villkor.
"Ansvar för mänskligheten"
Enligt Niinistö kommer inte flyktingarna till Finland för att bli hjälpta, de själva vill vara delaktiga i uppbyggandet av sina egna liv.
– Vi måste känna vårt ansvar för mänskligheten.
Niinistö säger att det finns en gräns i hur många flyktingar som Finland kan ta emot. Enligt honom ska man i den här situationen även ta Finlands arbetslöshetssituation i beaktande.
Presidentti Niinistö: Jossain menee raja, kuinka paljon voimme ottaa pakolaisia