Hoppa till huvudinnehåll

10 orsaker att ta ditt barn till BUU-dagen i Helsingfors

BUU-klubbsledarna poserar framför scenen i Österbotten under BUU-turnén 2015.
Fr.v. BUU-klubbsledarna Eva Fyrqvist, Staffan Gräsbeck, Hanna Enlund och Jontti Granbacka kommer att vara på plats på BUU-dagen. BUU-klubbsledarna poserar framför scenen i Österbotten under BUU-turnén 2015. Bild: Yle/Ann-Catrin Rosenberg buu-turné

På lördag 21.11. 2015 är det BUU-dag i Stora smedjan i Helsingfors klockan 13–16.30. Här får du veta varför det är en god idé att ta barnen dit.

1. Det är gratis!

Det bjuds till och med på saft och pepparkakor! Och kaffe! Och du behöver inte ens anmäla er, det är bara att dyka upp! Adressen till Stora smedjan är Radiogatan 5 A, Helsingfors.

2. Du bevisar att du är en god förälder!

Goda föräldrar drar upp sina ungar från datorn och tv:n och tvingar dem på aktiviteter. Bonuspoäng om det är dåligt väder!

3. Du hinner umgås med dina vänner som också är småbarnsföräldrar!

Med flera hundra finlandssvenskar på plats är det omöjligt att inte stöta på någon man känner. Dessutom finns det så många lockande programpunkter för barnen att du faktiskt hinner prata med folk. Barnen kan bland annat besöka BUU-stämpeltältet och rithörnan, de kan leka programledare i BUU-studion och se första avsnittet av julkalendern i BUU-biografen. De kan ta sig en närmare titt på scenografin från årets julkalender, kika ut ur Hittehatts tittutplank, testa ringkastning och snöbollskastning inomhus.

4. Dina barn får pyssla av hjärtats lust vid pysselbordet!

Barnen får klippa och limma så mycket de orkar, och får dessutom hjälp av personer som begåvats med både pysseltalang och tålamod. Vilket betyder att du slipper köpa pysselgrejer, slipper hitta på pyssel, slipper pyssla och slipper städa upp efteråt. Ett fyrfaldigt hurra för det!

5. Dina barn får träffa sina idoler från BUU-klubben i levande livet!

Aldrig har det väl varit så lätt att få träffa sin idol – vänta bara tills barnen kommer upp i tonåren, då blir det betydligt svårare, och dyrare. BUU-klubbsledarna Jontti Granbacka, Eva Fyrqvist, Staffan Gräsbeck och Hanna Enlund är alla på plats. I discohörnan finns dessutom Anna-Karin Siegfrids, känd programledare från bland annat låtskrivartävlingen MGP, i glitterdräkt, för att dansa med barnen.

6. Dina barn får en kulturell upplevelse!

BUU-showen visas kl. 13.15, 14.00, 14.45, 15.30 och 16.00 i auditoriet. Där sjunger och dansar BUU-klubbsledarna tillsammans med barnen. Det betyder att dina barn får uppleva finlandssvensk kultur! Och det betyder att du är en ansvarsfull förälder som bjuder dina barn på kulturella upplevelser! Dessutom är du en god finlandssvensk! OBS, det här kräver en viss aktivitet från din sida. Biljetterna till BUU-showen delas ut vid ingången och antalet är begränsat, så plocka åt dig dina biljetter genast då du anländer.

7. Du slipper köpa en gigantisk mega-choko-extra-plastpryl-julkalender åt ditt barn!

BUU-klubbens och Röda Korsets retropapperskalender delas ut gratis under BUU-dagen. Och den innehåller inget godis, inga plastprylar och inga våldsamma actionhjältar, vilket är bra eller dåligt, beroende på vem man frågar. I vilket fall som helst skonar du plånboken, naturen, barnets hälsa och psyke eftersom du inte behöver köpa en monsterkalender till barnet i år, för hej, ni har ju redan en julkalender. Eller nåja, lycka till med det argumentet.

8. Du får äntligen säga din åsikt om Svenska Yles radio- och tv-program!

Svenska Yles högsta chefer brukar av tradition ställa upp som dörröppnare, serveringspersonal och pysselhjälp under BUU-dagen i Helsingfors. Det betyder att du äntligen får chansen att säga din åsikt om Svenska Yles radio- och tv-program öga mot öga. Ett slumpmässigt valt exempel: Är du missnöjd med musiken i Radio Vega? Kom och säg din åsikt direkt till radiochefen Kaj Backman! Förutom att du får utlopp för dina agressioner sparar du tid i framtiden eftersom du inte behöver skriva insändare i Hufvudstadsbladet om Vegamusiken! Vet du inte hur radiochefen ser ut? Inget problem, printa ut och ta med dig det här fotografiet!

9. Du slipper fungera som IT-stöd för dina barn!

Under BUU-dagen får barnen spela en del av julkalenderns webbspel i förväg tillsammans med spelexperter som finns på plats för att visa barnen hur man gör. Det betyder att när julkalendern börjar läggas ut på webben den första december så vet dina barn redan hur man spelar, vilket betyder att du slipper engagera dig i det. December är räddad!

10. Du får en lugn kväll!

Efter att ni umgåtts med flera hundra finlandssvenska barn i några timmar är barnen dödströtta. När ni kommer hem är det bara att stjälpa dem i säng. Lördagen är räddad!

BUU-klubbens turnéschema 2015

Onsdag 11.11

Närpes kl.10
Yttermark daghem, SÖFF:s gymnastiksal, Vasavägen 764, 64220 Yttermark

Malax kl.17
Bygdegården, Köpingsvägen 18, 66100 Malax

Torsdag 12.11

Jakobstad kl.10
Schaumansalen, Köpmansgatan 10, 68600 Jakobstad

Karleby kl.15 och kl.17
Karleby stadsbibliotek/huvudbiblioteket, Storgatan 3, 67100 Karleby

Fredag 13.11

Vörå kl.10
Koskeby skola, Vöråvägen 3, 66600 VÖRÅ

Oravais kl.12
Centrumskolan i Oravais, Skolvägen 39, 66800 ORAVAIS

Lördag 14.11

BUU-dagen i Korsholm kl.10–14
Korsholms kulturhus, Skolvägen 1, 65610 Korsholm
Fyra föreställningar: kl. 10.15, 11.15, 12.15, 13.15

Onsdag 18.11

Karis kl.10
Katarinaskolan, gymnastiksalen, Nabogatan 18, 10300 Karis

Ekenäs kl.15 och kl.17
Sigurd Snåresalen, Raseborgsvägen 8, 10600 Ekenäs

Torsdag 19.11

Åbo kl.9 och kl.10
Åbo Svenska Teater, Eriksgatan 13, 20100 Åbo
Förhandsanmälan krävs till Maria Olin, ÅST, på maria.olin@abosvenskateater.fi eller tfn 045-650 46 08

Pargas kl.14
Malms skola, gymnastiksalen, Parsbyvägen 12, 21600 Pargas

Fredag 20.11

Sibbo kl.10
Topeliussalen, Norra Skolvägen 2, 04130 Sibbo

Borgå kl.14 och kl.17
Luckan på Kulturhuset Grand, Biskopsgatan 28, 06100 Borgå

Lördag 21.11

BUU-dagen i Helsingfors 13–16.30
Stora Smedjan, Radiogatan 5A, 00240 Helsingfors
Fem föreställningar: kl.13.15, 14, 14.45, 15.30, 16

Läs också

Nyligen publicerat - Huvudstadsregionen