Hoppa till huvudinnehåll

Marit af Björkesten: Vi kommer alltid göra program för barn

Marit af Björkesten
Enligt Svenska Yles direktör Marit af Björkesten är innehåll för barn viktigt. Marit af Björkesten Bild: Yle/ Frida Lönnroos marit af björkesten

Att göra finlandssvenskt innehåll för barn hör till de viktigaste uppgifterna på Svenska Yle.

Så säger Svenska Yles direktör Marit af Björkesten. I dag välkomnar hon alla barn och familjer till BUU-dagen i Böle.

Marit af Björkesten och Petra Holm plockar fram pepparkakor.
Svenska Yles direktör Marit af Björkesten och genreproducent Petra Holm förbereder inför BUU-dagen i Helsingfors. Marit af Björkesten och Petra Holm plockar fram pepparkakor. Bild: Yle/ Frida Lönnroos petra holm

"En av de roligaste arbetsdagarna"

Årets BUU-dag är den tredje som Marit af Björkesten går på.

Den här dagen, och hela turnén som BUU gör betyder väldigt mycket för barn, föräldrar och för Yle.

- Vi ser konkret hur vårt innehåll tas emot. Hur barnen reagerar på programledarna och våra spel, så vi får nyttig respons, säger af Björkesten.

Redan vid dörren ser man glädjen i barnens ögon.

Nedskärningar riskerar att drabba också BUU

I ekonomiskt utmanande tider verkar inga avdelningar komma undan nedskärningar.

- Om Yles budget minskar så påverkar det allt vi gör förr eller senare. Men innehåll för barn är det som vi försöker hålla kvar in i det sista. Vi behöver ett gediget innehåll för finlandssvenska barn, säger af Björkesten.

Enligt Marit af Björkesten är det viktigaste att kunna erbjuda finlandssvenska och tvåspråkiga barn en chans att höra sitt eget språk och se bekanta miljöer.

För barnen blir BUU-programledarna idoler och hur viktigt det är märks av speciellt under den här dagen.

Barn

Till Buu-klubben
Till Hajbo
Till MGP
 • Åtta digitala färdigheter du ska lära dina barn

  Åtta tips för smartare och säkrare medieanvändning.

  Medievärlden svämmar över av material och det är svårt nog att följa med i sitt eget flöde för att inte tala om att ha koll på sina barns flöden. Här får du åtta råd på färdigheter det är bra att du lär dina barn.

 • Finland 100 år ur barnperspektiv

  Visst kan man berätta om historia för småbarn!

  Visst kan man berätta om historia för småbarn! Låt barnen följa med Oskar Pöysti och lära sig vad som hände när Finland blev självständigt.

 • BUU-appen: en lekplats att utforska i egen takt

  Vad är BUU-appen? Vad kan man göra där? Svaren finns här!

  BUU-klubbens app får ett nytt juligt utseende och ett minispel med jultema. Appeninnehåller inget material som inte är lämpligt för barn och materialet är underhållande, säger appens kodare Dan Huiko.

 • Vi ger ut 24 helt nya finlandssvenska sagor - här hittar du dem!

  Älgen Emil, Bubba Kanin och Fiskmåsen Tova på äventyr.

  I sagorna följer vi med Älgen Emil, Bubba Kanin och Fiskmåsen Tova på deras äventyr på Klövholmen ute i skärgården. Äventyren läses upp av Oskar Pöysti och hittas bakom luckorna i BUU-klubbens julkalender på Yle Fem och på Yle Arenan.

 • Sluta aldrig att tala om mobbning

  Barnens egna berättelser om hur de upplevt mobbning.

  Under hösten bad Hajbo barn skicka in sina berättelser om hur de upplevt mobbning. Förvånansvärt många barn tog kontakt och berättade att de blivit mobbade och utfrysta. Många var också villiga att dela med sig av sin mobbningshistoria.

 • Hajbo vill engagera 8–13-åringarna

  Producenten Sandra Wikstrand vill skapa en dialog.

  – Vi vill skapa en dialog och vara en källa till inspiration i 8-13-åringarnas vardag, och därför jobbar vi webben och nätet först, säger producenten för Hajbo Sandra Wikstrand på Svenska Yle.

 • Kocka på

  Matglädje för småbarn

  Här får du många roliga tips på vad man kan kocka tillsammans med barn.

 • Bärtil vill inspirera 3–7-åringen till lek

  Monica Vikström-Jokela skapade Bärtil för över tio år sedan.

  – Genom att identifiera sig med Bärtil och Isa Gris ska barnen få inspiration till lek och tips på hur vardagskonflikter kan lösas, säger manusförfattaren Monica Vikström-Jokela om figurerna i Bärtil, Svenska Yles långlivade småbarnsfavoriter.

 • 20 år med BUU-klubben

  BUU-klubben fyller 20, får sin trettionde programledare.

  Under sina tjugo år har BUU-klubben utvecklats till en central svenskspråkig platform för barn i Finland. BUU-klubben stärker barnens identitet och lotsar dem både in i vardagens mysterier och ut i världen.

 • Glada lekstunder med BUU-klubbens nya app

  BUU-klubbens nya app finns att ladda ner.

  En fantasifull och lite knasig, men samtidigt trygg och bekant BUU-värld. Spelaren har sällskap av figurer ur BUU-klubben, som t.ex. BUU-stämpeln, Bärtil och Isa Gris och karaktärerna från Hittehatt. Det finns en massa att upptäcka - det mesta i världen går att dutta på och interagera med. Det finns också en uppsättning minispel för barn som hellre vill spela med mera uttalad målsättning.

Nyligen publicerat - Barn