Hoppa till huvudinnehåll

Marit af Björkesten: Vi kommer alltid göra program för barn

Marit af Björkesten
Enligt Svenska Yles direktör Marit af Björkesten är innehåll för barn viktigt. Marit af Björkesten Bild: Yle/ Frida Lönnroos marit af björkesten

Att göra finlandssvenskt innehåll för barn hör till de viktigaste uppgifterna på Svenska Yle.

Så säger Svenska Yles direktör Marit af Björkesten. I dag välkomnar hon alla barn och familjer till BUU-dagen i Böle.

Marit af Björkesten och Petra Holm plockar fram pepparkakor.
Svenska Yles direktör Marit af Björkesten och genreproducent Petra Holm förbereder inför BUU-dagen i Helsingfors. Marit af Björkesten och Petra Holm plockar fram pepparkakor. Bild: Yle/ Frida Lönnroos petra holm

"En av de roligaste arbetsdagarna"

Årets BUU-dag är den tredje som Marit af Björkesten går på.

Den här dagen, och hela turnén som BUU gör betyder väldigt mycket för barn, föräldrar och för Yle.

- Vi ser konkret hur vårt innehåll tas emot. Hur barnen reagerar på programledarna och våra spel, så vi får nyttig respons, säger af Björkesten.

Redan vid dörren ser man glädjen i barnens ögon.

Nedskärningar riskerar att drabba också BUU

I ekonomiskt utmanande tider verkar inga avdelningar komma undan nedskärningar.

- Om Yles budget minskar så påverkar det allt vi gör förr eller senare. Men innehåll för barn är det som vi försöker hålla kvar in i det sista. Vi behöver ett gediget innehåll för finlandssvenska barn, säger af Björkesten.

Enligt Marit af Björkesten är det viktigaste att kunna erbjuda finlandssvenska och tvåspråkiga barn en chans att höra sitt eget språk och se bekanta miljöer.

För barnen blir BUU-programledarna idoler och hur viktigt det är märks av speciellt under den här dagen.

Barn

Till Buu-klubben
Till Hajbo
Till MGP
 • Efter #metoo - nu tar också BUU-klubben upp kroppsmedvetenhet för barn

  "Viktigt att tidigt tala om psykisk och fysisk integritet."

  Ska det överhuvudtaget gå att ändra på mönster och attityder måste man börja med barnen. Så resonerar Svenska Yles barnredaktion som nu lyfter fram frågor kring den egna kroppen, fysisk närhet och gränser. Vi ger också föräldrar verktyg att tala om de här frågorna, skriver Malin Olkkola, som är en av BUU-klubbens programledare.

 • BUU-appen: en lekplats att utforska i egen takt

  Vad är BUU-appen? Vad kan man göra där? Svaren finns här!

  BUU-klubbens app får ett nytt juligt utseende och ett minispel med jultema. Appeninnehåller inget material som inte är lämpligt för barn och materialet är underhållande, säger appens kodare Dan Huiko.

 • Åtta digitala färdigheter du ska lära dina barn

  Åtta tips för smartare och säkrare medieanvändning.

  Medievärlden svämmar över av material och det är svårt nog att följa med i sitt eget flöde för att inte tala om att ha koll på sina barns flöden. Här får du åtta råd på färdigheter det är bra att du lär dina barn.

 • Djur i tv-studion - så här kan det gå!

  Det krävs kreativitet då man regisserar spindlar och hästar.

  Det är roligt att ha djur med i barnprogram på tv. Men det krävs en hel del kreativitet då man regisserar djur som spindlar eller hästar. Nu vill vi som gör barnprogram på Svenska Yle dela de bästa berättelserna med er.

 • Glada lekstunder med BUU-klubbens nya app

  BUU-klubbens nya app finns att ladda ner.

  En fantasifull och lite knasig, men samtidigt trygg och bekant BUU-värld. Spelaren har sällskap av figurer ur BUU-klubben, som t.ex. BUU-stämpeln, Bärtil och Isa Gris och karaktärerna från Hittehatt. Det finns en massa att upptäcka - det mesta i världen går att dutta på och interagera med. Det finns också en uppsättning minispel för barn som hellre vill spela med mera uttalad målsättning.

Nyligen publicerat - Barn