Hoppa till huvudinnehåll

Dag 4: Wilma Murto och Minna Nikkanen i final

Tio finländare är i hetluften under den fjärde och näst sista tävlingsdagen av friidrotts-EM i Amsterdam. De största förväntningarna vilar på den blåvita stavduons axlar.

Under förmiddagspasset tävlar en finländare då Arttu Kangas är ute efter finalplats i kulstötning. På kvällen medverkar Jenni Kangas (inte släkt med Arttu) i den första grenen, damernas spjutfinal.

Klockan 20.20 börjar sedan den ur blåvit synvinkel mest framemotsedda grenen, när damernas stavfinal med Wilma Murto och Minna Nikkanen tar vid.

Nikkanen gör redan sitt trettonde mästerskap i karriären, medan 18-åriga Murto njöt av sin stortävlingsdebut – och går in för fullt i finalen.

Mycket nordiskt på löpbanan

Kvällens övriga finländare jagar finalplatser, låt vara att såväl Elmo Lakka på 110 meter häck och Hilla Uusimäki på 400 meter häck måste förbättra sina rekord för att avancera från semifinal.

På herrarnas korta stafett ställer Finland antagligen upp med kvartetten Eetu Rantala, Otto Ahlfors, Samuli Samuelsson och Ville Myllymäki.

Medaljer delas ut i sammanlagt nio grenar, däribland herrarnas 1500 meter där Norge har bröderna Henrik och Filip Ingebrigtsen i final, damernas 5000 meter där Sveriges Meraf Bahta och Norges Karoline Bjerkeli Grøvdal hör till förhandsfavoriterna, samt damernas 800 meter med tre nordiska löpare (Hedda Hynne, NOR, Lovisa Lindh, SWE och Anita Hinriksdóttir, ISL).

Tävlingarna visas direkt i TV2 och på Arenan (länkar nedan) och refereras på svenska av Leif Lampenius och expertkommentator Danny Lindqvist.

Program:
14:00 Sjukamp (D) längd
14:05 Kula (H) kval Arttu Kangas
14:55 4x400 m (D) försök
15:10 Höjd (H) kval
15:20 Sjukamp (D) spjut, grupp A
15:25 4x400 m (H) försök
16:25 Sjukamp (D) spjut, grupp B
--------------------------------
19:45 Spjut (D) final Jenni Kangas
20:15 110 m häck (H) semifinal Elmo Lakka
20:20 Stav (D) final Wilma Murto, Minna Nikkanen
20:40 4x100 m (H) försök Finland
20:45 Tresteg (H) final
21:00 4x100 m (D) försök
21:20 400 m häck (D) semifinal Hilla Uusimäki
21:35 Diskus (H) final
21:45 Sjukamp (D) 800 m
22:05 5000 m (D) final
22:30 110 m häck (H) final
22:40 800 m (D) final
22:50 1500 (H) final

Sändningar:
Lör 9.7 kl. 13.45–16.00 (TV2 och Arenan) Kvalpasset
Lör 9.7 kl. 19.30–23.10 (TV2 och Arenan) Finalpasset