Hoppa till huvudinnehåll

Cykling

Cyklisten Lotta Lepistö deltar vid OS i Rio de Janeiro.
Lotta Lepistö tävlar för Finland i OS. Cyklisten Lotta Lepistö deltar vid OS i Rio de Janeiro. Bild: imago/Geisser/ All Over Press Lotta Lepistö

Cykling har funnits med på OS-programmet sedan 1896. I Rio tävlar man i fyra olika cykelgrenar mellan 6 och 21 augusti.

Finländare: Lotta Lepistö (landsvägscykling)

Landsväg

Lördag 6 augusti
15.30-22.00 Linjelopp (H)

Söndag 7 augusti
18.15-22.30 Linjelopp (D)

Onsdag 10 augusti
14.30-15.45 Tempolopp (D)
16.00-19.00 Tempolopp (H)

Bancykling

Tordag 11 augusti

22.00 Lagsprint (H), kval
22.19 Lagförföljelse (D), kval
23.10 Lagsprint (H), första omgången
23.23 Lagförföljelse (H), kval
00.21 Lagsprint (H), final

Fredag 12 augusti

22.00 Lagsprint (D), kval
22.14 Sprint (H), kval
22.52 Lagförföljelse (H), första omgången
23.17 Lagsprint (D), första omgången
23.30 Sprint (H), sextondelsfinal
00.00 Lagsprint (D), final
00.08 Sprint sextondelsfinal (H), återkval
00.20 Lagförföljelse (H), final

Lördag 13 augusti

16.00 Keirin (D), första omgången
16.23 Sprint (H), åttondelsfinaler
16.44 Keirin (D), återkval
17.07 Sprint (H), återkval
17.17 Lagförföljelse (D), första omgången
22.00 Sprint (H), kvartsfinal 1
22.22 Keirin (D), andra omgången
22.18 Sprint (H), placering 9-12
22.34 Sprint (H), kvartsfinal 2
22.53 Lagförföljelse (D), final
23.21 Sprint (H), kvartsfinal 3
23.27 Keirin (D), placering 7-12
23.33 Keirin (D), placering 1-6
23.41 Sprint (H), semifinal 1
23.59 Sprint (H), semifinal 2
00.17 Sprint (H), placering 5-8
00.21 Sprint (H), semifinal 3

Söndag 14 augusti

22.00 Sprint (D), kval
22.40 Omnium (H), 15 km, scratch
23.04 Sprint (H), final 1
23.12 Sprint (D), åttondelsfinal
23.42 Sprint (H), final 2
23.50 Omnium (H), individuell förföljelse 4 km
00.47 Sprint (H), final 3
00.51 Sprint (D), åttondelsfinal, återkval
01.42 Omnium (H), elimineringslopp

Måndag 15 augusti

16.00 Sprint (D), åttondelsfinal
16.21 Omnium (H), 1000 m, tidskval
16.50 Sprint (D), åttondelsfinal, återkval
16.59 Omnium (D), 10 km, scratch
22.00 Omnium (H), flygande varv
22.26 Sprint (D), placering 9-12
22.30 Omnium (D), individuell förföljelse 3 km
23.23 Omnium (H), 40 km, poänglopp
00.17 Omnium (D), elimineringslopp

Tisdag 16 augusti

16.00 Sprint (D), kvartsfinal 1
16.18 Keirin (H), första omgången
16.41 Sprint (D), kvartsfinal 2
16.57 Omnium (D), 500 m, tidskval
17.19 Sprint (D), kvartsfinal 3
17.25 Keirin (H), återkval
17.46 Sprint (D), placering 5-8
22.00 Sprint (D), semifinal 1
22.10 Omnium (D), flygande varv
22.36 Sprint (D), semifinal 2
22.46 Keirin (H), andra omgången
22.58 Sprint (D), semifinal 3
23.05 Omnium (D), 25 km, poänglopp
23.44 Sprint (D), final 1
00.04 Sprint (D), final 2
00.14 Keirin (H), placering 7-12
00.26 Keirin (H), placering 1-6
00.30 Sprint (D), final 3

BMX

Onsdag 17 augusti

19.30 Seedningslopp (D)
20.34 Seedningslopp (H)

Torsdag 18 augusti

19.30 Kvartsfinal 1 (H)
19.51 Kvartsfinal 2 (H)
20.17 Kvartsfinal 3 (H)

Fredag 19 augusti

19.30 Semifinal 1 (D)
19.38 Semifinal 1 (H)
20.00 Semifinal 2 (D)
20.08 Semifinal 2 (H)
20.30 Semifinal 3 (D)
20.38 Semifinal 3 (H)
21.00 Final (D)
21.10 Final (H)

Mountainbike

Lördag 20 augusti

18.30-20.15 Damer XCO

Söndag 21 augusti

18.30-20.15 Herrar XCO

Läs också