Hoppa till huvudinnehåll

Fäktning

Fäktning
Fäktningen i Rio pågår mellan 6 och 14 augusti. Fäktning Bild: Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press sport,fäktning,Fäktning vid olympiska sommarspelen

Fäktning för herrar fanns med redan vid de första moderna olympiska spelen medan damerna gjorde entré 1924. I Rio tävlar man i fäktning mellan 6 och 14 augusti.

Damer:

Lördag 6 augusti

15.00-16.00 Individuell värja, första omgången
16.15-18.15 Individuell värja, andra omgången
18.30-19.30 Individuell värja, åttondelsfinaler
19.45-20.15 Individuell värja, kvartsfinaler
22.00-23.00 Individuell värja, semifinaler
23.15-23.45 Individuell värja, bronsmatch
23.45-00.15 Individuell värja, final

Måndag 8 augusti

15.00-15.40 Individuell sabel, första omgången
16.00-17.20 Individuell sabel, andra omgången
17.35-18.25 Individuell sabel, åttondelsfinaler
18.40-19.05 Individuell sabel, kvartsfinaler
22.00-23.00 Individuell sabel, semifinaler
23.15-23.45 Individuell sabel, bronsmatch
23.45-00.15 Individuell sabel, final

Onsdag 10 augusti

14.30-14.55 Individuell florett, första omgången
15.10-16.50 Individuell florett, andra omgången
17.00-17.50 Individuell florett, åttondelsfinaler
18.00-18.30 Individuell florett, kvartsfinaler
23.30-00.30 Individuell florett, semifinaler
01.20-01.50 Individuell florett, bronsmatch
02.15-02.45 Individuell florett, final

Torsdag 11 augusti

15.00-16.00 Lagtävling i värja, första omgången
16.30-17.30 Lagtävling i värja, kvartsfinaler
18.00-19.00 Lagtävling i värja, placeringsmatcher
19.15-20.15 Lagtävling i värja, semifinaler
20.30-21.30 Lagtävling i värja, placeringsmatcher
23.00-00.00 Lagtävling i värja, bronsmatch
00.30-01.30 Lagtävling i värja, final

Lördag 13 augusti

15.00-15.45 Lagtävling i sabel, första omgången
16.15-17.00 Lagtävling i sabel, kvartsfinaler
17.30-18.15 Lagtävling i sabel, placeringsmatcher
18.30-19.30 Lagtävling i sabel, semifinaler
19.45-20.30 Lagtävling i sabel, placeringsmatcher
23.00-23.45 Lagtävling i sabel, bronsmatch
00.15-01.15 Lagtävling i sabel, final

Herrar:

Söndag 7 augusti

15.00-16.00 Individuell florett, första omgången
16.15-18.15 Individuell florett, andra omgången
18.30-19.30 Individuell florett, åttondelsfinaler
19.45-20.15 Individuell florett, kvartsfinaler
22.00-23.00 Individuell florett, semifinaler
23.15-23.45 Individuell florett, bronsmatch
23.45-00.15 Individuell florett, final

Tisdag 9 augusti

15.00-16.00 Individuell värja, första omgången
16.15-18.15 Individuell värja, andra omgången
18.30-19.30 Individuell värja, åttondelsfinaler
19.45-20.15 Individuell värja, kvartsfinaler
22.00-23.00 Individuell värja, semifinaler
23.15-23.45 Individuell värja, bronsmatch
23.45-00.15 Individuell värja, final

Onsdag 10 augusti

18.45-19.05 Individuell sabel, första omgången
19.15-20.35 Individuell sabel, andra omgången
20.45-21.25 Individuell sabel, åttondelsfinaler
21.40-22.00 Individuell sabel, kvartsfinaler
00.30-01.20 Individuell sabel, semifinaler
01.50-02.15 Individuell sabel, bronsmatch
02.45-03.15 Individuell sabel, final

Fredag 12 augusti

15.00-16.00 Lagtävling i florett, första omgången
16.30-17.30 Lagtävling i florett, kvartsfinaler
18.00-19.00 Lagtävling i florett, placeringsmatcher
19.15-20.15 Lagtävling i florett, semifinaler
20.30-21.30 Lagtävling i florett, placeringsmatcher
23.00-00.00 Lagtävling i florett, bronsmatch
00.30-01.30 Lagtävling i florett, final

Söndag 14 augusti

15.00-16.00 Lagtävling i värja, första omgången
16.30-17.30 Lagtävling i värja, kvartsfinaler
18.00-19.00 Lagtävling i värja, placeringsmatcher
19.15-20.15 Lagtävling i värja, semifinaler
20.30-21.30 Lagtävling i värja, placeringsmatcher
23.00-00.00 Lagtävling i värja, bronsmatch
00.30-01.30 Lagtävling i värja, final