Hoppa till huvudinnehåll

Lördagens program i Rio

Oskar Kirmes på räck under VM i Glasgow 2015
Oskar Kirmes på räck under VM i Glasgow 2015 Bild: Milla Vahtila oskar kirmes,artistisk gymnast,redskapsgymnastik

OS i Rio de Janeiro är nu invigt och under den första tävlingsdagen är ett flertal blåvita idrottare i elden i bland annat simning, gymnastik och bordtennis.

Den första tävlingsdagen i OS bjuder på massor med intressanta tävlingar och två idrottare som skriver finländsk idrottshistoria. För första gången någonsin har Finland en bordtennisspelare i OS i form av Benedek Oláh och Oskar Kirmes är den första finska manliga gymnasten i OS på 44 år.

Dagens finländare:
Benedek Oláh, bordtennis (kl. 22.00)
Elmo Jankari, ridsport (21.54)
Juho Reinvall, judo (16.49?)
Matias Koski, simning (20.00)
Matti Mattson, simning (21.07)
Oskar Kirmes, artistisk gymnastik (00.30-03.00)
Tanja Kylliäinen, simning (20.32)

Sändningar i TV:

TV2 14.25 – 08.00
Rodd, bordtennis, judo, skytte, gymnastik, simning, rugby, fäktning, bågskytte, basket, boxning, tyngdlyftning, beachvolley.

Yle Fem 15.20 – 05.50
Cykel, ridsport, bordtennis, beachvolley, gymnastik, fotboll.

Rio Arenan kan man se samtliga tävlingar i sin helhet, både direkt och i efterhand. Mer information om hur Rio Arenan fungerar hittar ni här.

Sändningar i Radio Vega:
9.03–10.00
15.03–17.00

Lördagens program i sin helhet:

Basket
18.00 Turkiet – Frankrike (D)
20.15 Australien – Frankrike (H)
20.15 Kina – Kanada (D)
23.30 Brasilien – Australien (D)
01.00 Kina – USA (H)
01.45 Vitryssland – Japan (D)
04.30 Venezuela – Serbien (H)

Bechvolley
16.00 Carambula/Ranghueri – Doppler/Horst (H)
17.00 Alison/Schmidt – Binstock/Schachter (H)
18.00 Bawden/Clancy – Alfaro/Charles (D)
19.00 Elsa/Liliana – Gallay/Klug (D)
21.30 Agatha/Barbara – Hermannová/Slukova (D)
22.30 Gibb/Patterson – Jefferson/Cherif (H)
23.30 Brouwer/Meeuwsen – Liamin/Barsouk (H)
00.30 Meppelink/Van Iersel – Pazo/Agudo (D)
03.00 Losiak/Kantor – Böckermann/Flüggen (H)
04.00 Herrera/Gavira – Huber/Seidl (H)
05.00 Forrer/Vergé-Dépré – Wang/Yue (D)
06.00 Walsh Jennings/Ross – Artacho/Laird (D)

Bordtennis
15.00-16.30 Singel (D), kval
15.45-17.15 Singel (H), kval
17.15-18.45 Singel (D), första omgången
20.30-22.00 Singel (D), första omgången Benedek Oláh – Feng Chen
22.00-02.30 Singel (H), första omgången
02.30-04.00 Singel (D), andra omgången

Boxning, herrar
17.00-19.45
Lätt flugvikt, grundomgång
Lättvikt, grundomgång
Lätt tungvikt, grundomgång
Tungvikt, grundomgång
23.00-01.45
Lätt flugvikt, grundomgång
Lättvikt, grundomgång
Lätt tungvikt, grundomgång
Tungvikt, grundomgång

Bågskytte, herrar
15.00 Lagtävling, första omgången
20.00 Lagtävling, kvartsfinaler
21.43 Lagtävling, semifinaler
22.39 Lagtävling, bronsmatch
23.07 Lagtävling, final

Cykel, herrar
15.30-22.00 Linjelopp

Fotboll, damer
21.00 Kanada – Zimbabwe
23.00 USA – Frankrike
00.00 Tyskland – Australien
01.00 Sydafrika – Kina
02.00 Colombia – Nya Zeeland
04.00 Brasilien – Sverige

Fäktning, damer
15.00-16.00 Individuell värja, första omgången
16.15-18.15 Individuell värja, andra omgången
18.30-19.30 Individuell värja, åttondelsfinaler
19.45-20.15 Individuell värja, kvartsfinaler
22.00-23.00 Individuell värja, semifinaler
23.15-23.45 Individuell värja, bronsmatch
23.45-00.15 Individuell värja, final

Gymnastik, herrar
16.30-03.00 Individuell mångkamp, kval Oskar Kirmes

Handboll, damer
15.30 Norge – Brasilien
17.30 Holland – Frankrike
20.40 Ryssland – Sydkorea
22.40 Montenegro – Spanien
01.50 Rumänien – Angola
03.50 Sverige – Argentina

Judo
16.00-19.00 48 kg (D), kval och kvartsfinaler
21.30 48 kg (D), återkval
21.58 48 kg (D), semifinaler
22.26 48 kg (D), bronsmatcher
22.40 48 kg (D), final

16.00-19.00 60 kg (H), kval och kvartsfinaler Juho Reinvall
21.30 60 kg (H), återkval
22.12 60 kg (H), semifinaler
22.47 60 kg (H), bronsmatcher
23.01 60 kg (H), final

Landhockey
16.00 Argentina – Nederländerna (H)
17.00 Indien – Irland (H)
18.30 Belgien – Storbritannien (H)
19.30 Australien – Nya Zeeland (H)
23.00 Argentina – USA (D)
00.00 Kanada – Tyskland (H)
01.30 Spanien – Brasilien (H)
02.30 Storbritannien – Australien (D)

Ridsport
16.00-22.05 Fälttävlan, dressyr individuellt och lag, dag 1 Elmo Jankari

Rodd
14.30 Singelsculler (H), heat
15.30 Singelsculler (D), heat
16.30 Tvåa utan styrman (H), heat
17.00 Dubbelsculler (D), heat
17.30 Dubbelsculler (H), heat
18.00 Fyra utan styrman lättvikt (H), heat
18.30 Scullerfyra (H), heat
18.50 Scullerfyra (D), heat

Rugby, damer
17.00 Frankrike – Spanien
17.30 Nya Zeeland – Kenya
18.00 Storbritannien – Brasilien
18.30 Kanada – Japan
19.00 USA – Fiji
19.30 Australien – Colombia
22.00 Frankrike – Kenya
22.30 Nya Zeeland – Spanien
23.00 Storbritannien – Japan
23.30 Kanada – Brasilien
00.00 USA – Colombia
00.30 Australien – Fiji

Simning
19.02 400 meter medley (H), försök
19.28 100 meter fjäril (D), försök
19.48 400 meter frisim (H), försök Matias Koski
20.32 400 meter medley (D), försök Tanja Kylliäinen
21.04 100 meter bröstsim (H), försök Matti Mattsson
04.03 400 meter medley (H), final
04.14 100 meter fjäril (D), semifinal
04.30 400 meter frisim (H), final
04.49 400 meter medley (D), final
05.08 100 meter bröstsim (H), semifinal
05.24 4x100 meter frisim (D), final

Skytte
14.30-15.30 Luftgevär, 10 m kval (D)
16.30-17.00 Luftgevär, 10 m final (D)
19.00-20.15 Luftpistol, 10 m kval (H)
21.30-22.00 Luftpistol, 10 m final (H)

Tennis
16.45-05.00 Singel och dubbel (H), första omgången
16.45-05.00 Singel och dubbel (D), första omgången

Tyngdlyftning, damer
01.00-02.40 48 kg

Vattenpolo, herrar
15.00 Serbien – Ungern
16.20 USA – Kroatien
17.40 Spanien – Italien
19.00 Grekland – Japan
01.30 Frankrike – Montenegro
02.50 Brasilien – Australien

Volleyboll, damer
15.30 Japan – Sydkorea
17.35 Kina – Holland
21.00 Brasilien – Kamerun
23.05 USA – Puerto Rico
02.30 Ryssland – Argentina
04.35 Serbien – Italien

Läs också