Hoppa till huvudinnehåll

Söndagens program i Rio

Lotta Lepistö, proffscyklist.
Lotta Lepistö, proffscyklist. Bild: SPU Lotta Lepistö,cykling

Den andra tävlingsdagen i Rio de Janeiro bjuder på blåvita medaljförhoppningar i damernas linjelopp. Och kan Satu Mäkelä-Nummela upprepa bragden från OS i Peking?

Dagens finländare:
Satu Mäkelä-Nummela, skytte (kl. 15.00)
Vesa Törnroos, skytte (16.30)
Lotta Lepistö, cykling (18.15)
Matias Koski, simning (19.38, semi 04.11?)
Jenna Laukkanen, simning (20.05, semi 04.29?)
Mimosa Jallow, simning (19.14, semi 05.36?)
Benedek Oláh, bordtennis (16.00)

Sändningar i TV:

TV2 14.25 – 07.00
Bordtennis, beachvolley, skytte, cykel, simning, boxning, basket, judo, fäktning, bågskytte, rugby, gymnastik, simhopp

Yle Fem 15.55 – 06.35
Ridsport, cykel, fotboll, handboll, beachvolley

På Rio Arenan kan man se samtliga tävlingar i sin helhet, både direkt och i efterhand.

Sändningar i Radio Vega:
9.03 – 10.00
15.03 – 17.00

Söndagens program i sin helhet:

Basket
18.00 USA – Senegal (D)
20.15 Brasilien – Litauen (H)
20.15 Serbien – Spanien (D)
23.30 Australien – Turkiet (D)
01.00 Kroatien – Spanien (H)
01.45 Frankrike – Vitryssland (D)
04.30 Nigeria – Argentina (H)

Beachvolley
16.00 Larissa/Talita – Ukolova/Birlova (D)
17.00 Kolosinska/Brzostek – Fendrick/Sweat (D)
18.00 Nicolai/Lupo – Virgen/Ontiveros (H)
19.00 Nummerdor/Varenhorst – Grimalt/Grimalt (H)
21.30 Pavan/Bansley – van Gestel/van de Vlist (D)
22.30 Lucena/Dalhausser – Naceur/Belhaj (H)
23.30 Solberg/Evandro – Diaz/Gonzalez (H)
00.30 Ludwig/Walkenhorst – Elghobashy/Nada (D)
03.00 Borger/Büthe – Heidrich/Zumkehr (D)
04.00 Menegatti/Orsi Toth – Broder/Valjas (D)
05.00 Semenov/Krasilnikov – Fijalek/Prudel (H)
06.00 Samoilovs/Smedins – Schalk/Saxton (H)

Bordtennis
15.00-16.00 Singel (D), andra omgången
16.00-18.00 Singel (H), andra omgången Benedek Oláh
19.30-20.30 Singel (D), andra omgången
20.30-22.30 Singel (H), andra omgången
00.00-02.00 Singel (D), tredje omgången
02.00-04.00 Singel (H), tredje omgången

Boxning, herrar
17.00-20.00
Lättvikt, grundomgång
Weltervikt, grundomgång
Lätt tungvikt, grundomgång

23.00-02.00
Lättvikt, grundomgång
Weltervikt, grundomgång
Lätt Tungvikt, grundomgång

Bågskytte, damer
15.00 Lagtävling, första omgången
20.00 Lagtävling, kvartsfinaler
21.43 Lagtävling, semifinaler
22.39 Lagtävling, bronsmatch
23.07 Lagtävling, final

Cykel, damer
18.15-22.30 Linjelopp Lotta Lepistö

Fotboll, herrar
19.00 Fiji – Mexico
21.00 Honduras – Portugal
22.00 Tyskland – Sydkorea
00.00 Argentina – Algeriet
01.00 Sverige – Nigeria
01.00 Danmark – Sydafrika
04.00 Japan – Colombia
04.00 Brasilien – Irak

Fäktning
15.00-16.00 Individuell florett, första omgången
16.15-18.15 Individuell florett, andra omgången
18.30-19.30 Individuell florett, åttondelsfinaler
19.45-20.15 Individuell florett, kvartsfinaler
22.00-23.00 Individuell florett, semifinaler
23.15-23.45 Individuell florett, bronsmatch
23.45-00.15 Individuell florett, final

Gymnastik, damer
15.45-04.000 Individuell mångkamp, kval

Handboll, herrar
15.30 Kroatien - Qatar
17.30 Sverige – Tyskland
20.40 Danmark - Argentina
22.40 Polen - Brasilien
01.50 Frankrike - Tunisien
03.50 Slovenien – Egypten

Judo
16.00-19.00 52 kg (D), kval och kvartsfinaler
21.30-22.40 52 kg (D), återkval
21.30-22.40 52 kg (D), semifinaler
22.40-23.20 52 kg (D), bronsmatcher
23.20-23.40 52 kg (D), final

16.00-19.00 66 kg (H), kval och kvartsfinaler
21.30-22.40 66 kg (H), återkval
21.30-22.40 66 kg (H), semifinaler
22.40-23.20 66 kg (H), bronsmatcher
23.20-23.40 66 kg (H), final

Kanotslalom
18.30-19.10 Kanot C1 (H), första åket
19.20-20.12 Kajak K1 (H), första åket
20.30-21.10 Kanot C1 (H), andra åket
21.20-22.12 Kajak K1 (H), andra åket

Landhockey
16.00 Nya Zeeland – Sydkorea (D)
17.00 Japan – Indien (D)
18.30 Nederländerna – Spanien (D)
19.30 Kina – Tyskland (D)
23.00 Storbritannien – Nya Zeeland (H)
00.00 Nederländerna – Irland (H)
01.30 Brasilien – Belgien (H)
02.30 Australien – Spanien (H)

Ridsport
16.00-22.05 Fälttävlan, dressyr individuellt och lag, dag 2

Rodd
14.30 Singelsculler (H), återkval
15.00 Singelsculler (D), återkval
15.30 Tvåa utan styrman (H), återkval
15.40 Dubbelsculler (D), återkval
15.50 Dubbelsculler (H), återkval
16.00 Fyra utan styrman lättvikt (H), återkval
16.10 Tvåa utan styrman (D), heat
16.40 Dubbelsculler lättvikt, (D), heat
17.20 Dubbelsculler lättvikt (H), heat
18.00 Fyra utan styrman (H), heat

Rugby, damer
17.00 Spanien – Kenya
17.30 Nya Zeeland – Frankrike
18.00 Brasilien – Japan
18.30 Kanada – Storbritannien
19.00 Fiji – Colombia
19.30 Australien – USA
22.00 Placeringsmatch
22.30 Placeringsmatch

Simhopp, damer
22.00-23.15 Synkroniserad svikt, 3m final

Simning
19.02 100 meter ryggsim (D), försök Mimosa Jallow
19.19 200 meter frisim (H), försök Matias Koski
19.56 100 meter bröstsim (D), försök Jenna Laukkanen
20.16 100 meter ryggsim (H), försök
20.33 400 meter frisim (D), försök
21.05 4x100 meter frisim (H), försök
04.03 100 meter fjäril (D), final
04.11 200 meter frisim (H), semifinal Matias Koski?
04.29 100 meter bröstsim (D), semifinal Jenna Laukkanen?
04.53 100 meter bröstsim (H), final
05.01 400 meter frisim (D), final
05.12 100 meter ryggsim (H), semifinal
05.36 100 meter ryggsim (D), semifinal Mimosa Jallow?
05.54 4x100 meter frisim (H), final

Skytte
15.00-15.50 Luftpistol, 10 m kval (D)
15.00-19.00 Trap, kval (D) Satu Mäkelä-Nummela
15.30-20.00 Trap, kval (H) Vesa Törnroos
17.00-17.30 Luftpistol, 10 m final (D)
21.00-22.00 Trap, semifinal, bronsmatch, final (D)

Tennis
16.45-05.00 Singel och dubbel (H), första omgången
16.45-05.00 Singel och dubbel (D), första omgången

Tyngdlyftning
16.00-18.00 56 kg (H), grupp B
18.30-20.00 53 kg (D), grupp A
20.30-22.00 53 kg (D), grupp B
01.00-02.40 56 kg (H), grupp A

Volleyboll, herrar
15.30 Italien – Frankrike
17.35 Brasilien – Mexico
21.00 Polen – Egypten
23.05 USA – Kanada
02.30 Ryssland – Kuba
04.35 Argentina – Iran

Läs också

Nyligen publicerat - Sport