Hoppa till huvudinnehåll

Måndagens program i Rio

Tuuli Petäjä-Siren, EM juni 2014
Tuuli Petäjä-Sirén börjar tävla idag. Tuuli Petäjä-Siren, EM juni 2014 Bild: Ville Sirén petäjä-siren

Segling brukar var en stark finländsk gren och under den tredje OS-dagen är det dags för Tuuli Petäjä-Sirén, Tuula Tenkanen och Kaarle Tapper att inleda sitt tävlande.

Dagens finländare:
Vesa Törnroos, skytte (kl. 15.30)
Taru Kuoppa, bågskytte (15.39)
Elmo Jankari, ridsport (18.24)
Tuuli Petäjä-Sirén, segling RS:X (19.05)
Kaarle Tapper, segling Laser (19.05)
Tuula Tenkanen, segling Laser Radial (19.15)
Tanja Kylliäinen, simning (19.56)

TV2 15.00 – 07.05
Bågskytte, beachvolley, judo, skytte, simning, rugby, gymnastik, boxning, basket, simhopp

Yle Fem 14.00 – 04.40
Handboll, ridsport, segling, bågskytte, boxning, tennis

På Rio Arenan kan man se samtliga tävlingar i sin helhet, både direkt och i efterhand.

Sändningar i Radio Vega:
9.16 – 10.00
15.03 – 17.00

Måndagens program i sin helhet:

Basket
18.00 Spanien – USA (D)
20.15 Serbien – Australien (H)
20.15 Kanada – Serbien (D)
23.30 Japan – Brasilien (D)
01.00 USA – Venezuela (H)
01.45 Senegal – Kina (D)
04.30 Frankrike – Kina (H)

Beachvolley
16.00 Forrer/Vergé-Dépré – Artacho/Laird (D)
17.00 Agatha/Barbara – Gallay/Klug (D)
18.00 Losiak/Kantor – Liamin/Barsouk (H)
19.00 Herrera/Gavira – Jefferson/Cherif (H)
21.30 Alison/Schmidt – Doppler/Horst (H)
22.30 Gibb/Patterson – Huber/Seidl (H)
23.30 Meppelink/Van Iersel – Alfaro/Charles (D)
00.30 Brouwer/Meeuwsen – Böckermann/Flüggen (H)
03.00 Carambula/Ranghieri – Binstock/Schachter (H)
04.00 Elsa/liliana – Hermannová/Slukova (D)
05.00 Bawden/Clancy – Pazo/Agudo (D)
06.00 Walsh Jennings/Ross – Wang Yue (D)

Bordtennis
16.00-18.00 Singel (D), tredje omgången
16.00-18.00 Singel (H), tredje omgången
22.00-23.00 Singel (D), fjärde omgången
23.00-00.00 Singel (H), tredje omgången
02.30-03.30 Singel (D), fjärde omgången
03.30-04.30 Singel (H), tredje omgången

Boxning, herrar
17.00-19.15
Flugvikt, grundomgång
Weltervikt, grundomgång
Mellanvikt, grundomgång
Tungvikt, grundomgång
23.00-01.15
Flugvikt, grundomgång
Weltervikt, grundomgång
Mellanvikt, grundomgång
Tungvikt, grundomgång

Bågskytte
15.00 Individuellt (H), första och andra omgången (H)
15.26 Individuellt (D), första och andra omgången (D) Taru Kuoppa
21.00 Individuellt (H), första och andra omgången (H)
21.26 Individuellt (D), första och andra omgången (D)

Fäktning, damer
15.00-15.40 Individuell sabel, första omgången
16.00-17.20 Individuell sabel, andra omgången
17.35-18.25 Individuell sabel, åttondelsfinaler
18.40-19.05 Individuell sabel, kvartsfinaler
22.00-23.00 Individuell sabel, semifinaler
23.15-23.45 Individuell sabel, bronsmatch
23.45-00.15 Individuell sabel, final

Gymnastik, herrar
22.00-00.40 Mångkamp lag, final

Handboll, damer
15.30 Sydkorea – Sverige
17.30 Frankrike – Ryssland
20.40 Spanien – Norge
22.40 Brasilien – Rumänien
01.50 Argentina – Holland
03.50 Angola – Montenegro

Judo
16.00-19.00 57 kg (D), kval och kvartsfinaler
21.30-22.40 57 kg (D), återkval
21.30-22.40 57 kg (D), semifinaler
22.40-23.20 57 kg (D), bronsmatcher
23.20-23.40 57 kg (D), final

16.00-19.00 73 kg (D), kval och kvartsfinaler
21.30-22.40 73 kg (D), återkval
21.30-22.40 73 kg (D), semifinaler
22.40-23.20 73 kg (D), bronsmatcher
23.20-23.40 73 kg (D), final

Kanotslalom
18.30-19.00 Kanot C2 (H), första åket
19.10-20.02 Kajak K1 (D), första åket
20.20-20.40 Kanot C2 (H), andra åket
21.00-21.52 Kajak K1 (D), andra åket

Landhockey
16.00 Australien – USA (D)
17.00 Tyskland – Indien (H)
18.30 Kanada – Argentina (H)
19.30 Nya Zeeland – Tyskland (D)
23.00 Nederländerna – Sydkorea (D)
00.00 Indien – Storbritannien (D)
01.30 Spanien – Kina (D)
02.30 Argentina – Japan (D)

Ridsport
16.00-21.35 Fälttävlan, terrängritt Elmo Jankari

Rugby, damer
18.30 Placeringsmatch 11-12
19.00 Placeringsmatch 9-10
19.30 Placeringsmatch
20.00 Placeringsmatch
20.30 Semifinal 1
21.00 Semifinal 2
23.30 Placeringsmatch
00.00 Placeringsmatch
00.30 Bronsmatch
01.00 Final

Rodd
14.30 Singelsculler (H), semifinal E/F
14.50 Singelsculler (D), semifinal E/F
15.10 Tvåa utan styrman (D), återkval
15.20 Dubbelsculler lättvikt (D), återkval
15.40 Dubbelsculler lättvikt (H), återkval
16.00 Scullerfyra (H), återkval
16.10 Scullerfyra (D), återkval
16.20 Fyra utan styrman (H), återkval
16.30 Åtta med styrman (D), heat
16.50 Åtta med styrman (H), heat

Segling
19.05 RS:X (H), tre starter
19.05 Laser (H), två starter Kaarle Tapper
19.15 RS:X (D), tre starter Tuuli Petäjä-Sirén
19.15 Laser Radial (D), två starter Tuula Tenkanen

Simhopp, herrar
22.00-23.15 Synkroniserad, höga hopp final

Simning
19.02 200 meter frisim (D), försök
19.34 200 meter fjärilsim (H), försök
19.56 200 meter medley (D), försök Tanja Kylliäinen
04.03 200 meter frisim (D), semifinal
04.21 200 meter frisim (H), final
04.30 100 meter ryggsim (D), final
04.38 100 meter ryggsim (H), final
04.54 100 meter bröstsim (D), final
05.10 200 meter fjärilsim (H), semifinal
05.36 200 meter medley (D), semifinal

Skytte
15.00-16.15 Luftgevär, 10 m kval (H)
15.30-18.30 Trap, kval (H) Vesa Törnroos
18.00-18.30 Luftgevär, 10m final (H)
21.00-22.00 Trap, final (H)

Tennis
16.45-05.00 Singel och dubbel (H), andra omgången
16.45-05.00 Singel och dubbel (D), andra omgången

Tyngdlyftning
16.00-18.00 62 kg (H), grupp B
18.30-20.00 58 kg (D), grupp B
21.30-23.10 58 kg (D), grupp A
01.00-02.40 62 kg (H), grupp A

Vattenpolo, herrar
15.00 Serbien – Grekland
16.20 Italien – Frankrike
17.40 USA – Spanien
19.00 Ungern – Australien
01.30 Japan – Brasilien
02.50 Kroatien – Montenegro

Volleyboll, damer
15.30 Kina – Italien
17.35 Japan – Kamerun
21.00 USA – Holland
23.05 Serbien – Puerto Rico
02.30 Ryssland – Sydkorea
04.35 Brasilien – Argentina

Läs också

Nyligen publicerat - Sport