Hoppa till huvudinnehåll

Tisdagens program i Rio

Matti Mattsson, VM 2013
Matti Mattsson tävlar på 200 meter bröstsim. Matti Mattsson, VM 2013 Bild: EPA / All Over Press matti mattsson

Seglarna fortsätter kämpa om poäng i OS-regattorna medan Matti Mattsson och Ari-Pekka Liukkonen jagar semifinalplatser i simningen. Anni Vuohijoki inleder sitt OS i tyngdlyftning, medan Elmo Jankari sätter punkt i fälttävlan.

Dagens finländare:
Elmo Jankari, fälttävlan (16.00)
Anni Vuohijoki, tyngdlyftning (18.30)
Tuuli Petäjä-Sirén, segling RS:X (19.05)
Tuula Tenkanen, segling Laser Radial (19.05)
Tapio Nirkko, segling Finnjolle (19.05)
Kaarle Tapper, segling Laser (19.15)
Ari-Pekka Liukkonen, simning (19.11)
Matti Mattsson, simning (20.05, 05.03)

Sändningar i TV:

TV2 14.55 – 07.00
Bågskytte, beachvolley, tennis, tyngdlyftning, simning, segling, skytte, gymnastik, fäktning, simhopp

Yle Fem 15.50 – 06.25
Fälttävlan, segling, fotboll, rugby, tyngdlyftning, volleyboll

På Rio Arenan kan man se samtliga tävlingar i sin helhet, både direkt och i efterhand.

Sändningar i Radio Vega:
9.16 – 10.00
15.03 – 17.00

Tisdagens program i sin helhet:

Basket
18.15 Australien – Frankrike (D)
20.15 Spanien – Brasilien (H)
21.30 Brasilien – Vitryssland (D)
23.45 Turkiet – Japan (D)
01.00 Litauen – Nigeria (H)
04.30 Argentina – Kroatien (H)

Beachvolley
16.00 Solberg/Evandro – Schalk/Saxton (H)
17.00 Lucena/Dalhausser – Virg en/Ontiveros (H)
18.00 Menegatti/Orsi Toth – Elghobashy/Nada (D)
19.00 Kolosinska/Brzostek – Ukolova/Birlova (D)
21.30 Samoilovs/Smedins – Diaz/Gonzalez (H)
22.30 Larissa/Talita – Fendrick/Sweat (D)
23.30 Nummerdor/Varenhorst – Fijalek/Prudel (H)
00.30 Ludwig/Walkenhorst – Broder/Valjas (D)
03.00 Borger/Büthe – van Gestel/van der Vlist (D)
04.00 Nicolai/Lupo – Naceur/Belhaj (H)
05.00 Semenov/Krasilnikov – Grimalt/Grimalt (H)
06.00 Pavan/Bansley – Heidrich/Zumkehr (D)

Bordtennis
16.00-20.00 Singel (D), kvartsfinaler
22.00-00.00 Singel (H), kvartsfinaler
02.30-04.30 Singel (H), kvartsfinaler

Boxning
17.00-19.00
Lättvikt, grundomgång
Mellanvikt, grundomgång
Supertungvikt, grundomgång

23.00-01.00
Lättvikt, grundomgång
Mellanvikt, grundomgång
Supertungvikt, grundomgång

Bågskytte
15.00 Individuellt (H), första och andra omgången
15.26 Individuellt (D), första och andra omgången
21.00 Individuellt (H), första och andra omgången
21.26 Individuellt (D), första och andra omgången

Fotboll, damer
22.00 Australien – Zimbabwe
22.00 Tyskland – Kanada
01.00 Colombia – USA
01.00 Nya Zeeland – Frankrike
04.00 Sydafrika – Brasilien
04.00 Kina – Sverige

Fäktning, herrar
15.00-16.00 Individuell värja, första omgången
16.15-18.15 Individuell värja, andra omgången
18.30-19.30 Individuell värja, åttondelsfinaler
19.45-20.15 Individuell värja, kvartsfinaler
22.00-23.00 Individuell värja, semifinaler
23.15-23.45 Individuell värja, bronsmatch
23.45-00.15 Individuell värja, final

Gymnastik, damer
22.00-23.55 Mångkamp lag, final

Handboll, herrar
15.30 Qatar – Frankrike
17.30 Tyskland – Polen
20.40 Tunisien – Danmark
22.40 Brasilien – Slovenien
01.50 Egypten – Sverige
03.50 Argentina – Kroatien

Judo
16.00-19.00 63 kg (D), kval och kvartsfinaler
21.30-22.40 63 kg (D), återkval
21.30-22.40 63 kg (D), semifinaler
22.40-23.20 63 kg (D), bronsmatcher
23.20-23.40 63 kg (D), final

16.00-19.00 81 kg (H), kval och kvartsfinaler
21.30-22.40 81 kg (H), återkval
21.30-22.40 81 kg (H), semifinaler
22.40-23.20 81 kg (H), bronsmatcher
23.20-23.40 81 kg (H), final

Kanotslalom
19.30-20.06 Kanot C1 (H), semifinal
21.10-21.40 Kanot C1 (H), final

Landhockey, herrar
16.00 Nya Zeeland – Spanien
17.00 Argentina – Indien
18.30 Tyskland – Irland
19.30 Nederländerna – Kanada
00.00 Brasilien – Storbritannien
02.30 Belgien – Australien

Ridsport
16.00-21.35 Fälttävlan, banhoppning Elmo Jankari

Rodd
14.30 Singelsculler (H), kvartsfinaler
15.10 Singelsculler (D), kvartsfinaler
15.50 Tvåa utan styrman (H), semifinaler
16.10 Dubbelsculler (D), semifinaler
16.30 Dubbelsculler (H), semifinaler
16.50 Fyra utan styrman lättvikt (H), semifinaler
17.10 Dubbelsculler lättvikt (D), semifinaler C/D
17.30 Dubbelsculler lättvikt (H), semifinaler C/D

Rugby, herrar
17.00 Australien – Frankrike
17.30 Sydafrika – Spanien
18.00 Storbritannien – Kenya
18.30 Nya Zeeland – Japan
19.00 USA – Argentina
19.30 Fiji – Brasilien
22.00 Australien – Spanien
22.30 Sydafrika – Frankrike
23.00 Storbritannien – Japan
23.30 Nya Zeeland – Kenya
00.00 USA – Brasilien
00.30 Fiji – Argentina

Segling
19.05 RS:X (D), tre starter Tuuli Petäjä-Sirén
19.05 Laser Radial (D), två starter Tuula Tenkanen
19.05 Finnjolle (H), två starter Tapio Nirkko
19.10 RS:X (H), tre starter
19.15 Laser (H), två starter Kaarle Tapper

Simhopp, damer
22.00-23.15 Synkroniserad, höga hopp final

Simning
19.02 100 meter frisim (H), försök Ari-Pekka Liukkonen
19.28 200 meter fjärilsim (D), försök
19.50 200 meter bröstsim (H), försök Matti Mattsson
20.17 4x200 meter frisim (H), försök
04.03 100 meter frisim (H), semifinal
04.19 200 meter frisim (D), final
04.28 200 meter fjärilsim (H), final
04.37 200 meter fjärilsim (D), semifinal
05.03 200 meter bröstsim (H), semifinal Matti Mattsson
05.29 200 meter medley (D), final
05.38 4x200 meter frisim (H), final

Skytte
15.00-17.30 Pistol, 25 m Precision Stage (D)
18.00-20.00 Pistol, 25 m Fire Stage (D)
21.30-22.15 Pistol, 25 m final (D)

Tennis
16.45-05.00 Singel (H), andra omgången
16.45-05.00 Singel (D), tredje omgången
16.45-05.00 Dubbel (H), kvartsfinaler
16.45-05.00 Dubbel (D), andra omgången och kvartsfinaler

Tyngdlyftning
16.00-18.00 69 kg (H), grupp B
18.30-20.00 63 kg (D), grupp B Anni Vuohijoki
21.30-23.10 63 kg (D), grupp A
01.00-02.40 69 kg (H), grupp A

Vattenpolo, damer
15.00 Kina – Ungern
16.20 Italien – Brasilien
17.40 Spanien – USA
19.00 Ryssland – Australien

Volleyboll, herrar
15.30 Ryssland – Argentina
17.35 Frankrike – Mexico
21.00 Italien – USA
23.05 Polen – Iran
02.30 Kuba – Egypten
04.35 Brasilien – Kanada

Läs också

Nyligen publicerat - Sport