Hoppa till huvudinnehåll

Onsdagens program i Rio

Lotta Lepistö, 2015.
Lotta Lepistö tävlar i damernas tempolopp. Lotta Lepistö, 2015. Bild: All Over Press Lotta Lepistö

Den femte OS-dagen i Rio de Janeiro bjuder bland annat på damernas tempolopp där Lotta Lepistö tävlar och så är det full fart för seglarna.

Dagens finländare:
Lotta Lepistö, cykel (14.30)
Samuli Piippo, bågskytte (15.00)
Joonas och Niklas Lindgren, segling 470 (19.05)
Tapio Nirkko, segling Finnjolle (19.05)
Kaarle Tapper, segling Laser (19.05)
Tuula Tenkanen, segling Laser Radial (19.15)
Jenna Laukkanen, simning (20.02)

Sändningar i TV:

TV2 14.30 – 07.00
Cykel, rodd, skytte, beachvolley, simning, boxning, gymnastik, fotboll, simhopp

Yle Fem 15.50 – 06.25
Ridsport, segling, judo, handboll, basket, bordtennis, volleyboll

På Rio Arenan kan man se samtliga tävlingar i sin helhet, både direkt och i efterhand.

Sändningar i Radio Vega:
9.16 – 10.00
15.03 – 17.00

Onsdagens program i sin helhet:

Basket
18.15 Kina – Spanien (D)
20.15 Serbien – Frankrike (H)
21.30 USA – Serbien (D)
23.45 Senegal – Kanada (D)
01.00 Australien – USA (H)
04.30 Venezuela – Kina (H)

Beachvolley
16.00 Meppelink/Van Iersel – Bawden/Clancy (D)
17.00 Gibb/Patterson – Herrera/Gavira (H)
18.00 Huber/Seidl – Jefferson/Cherif (H)
19.00 Wang/Yue – Artacho/Laird (D)
21.30 Alison/Schmidt – Carambula/Ranghieri (H)
22.30 Brouwer/Meeuwsen – Losiak/Kantor (H)
23.30 Agatha/Barbara – Elsa/liliana (D)
00.30 Alfaro/Charles – Pazo/Agudo (D)
03.00 Walsh Jennings/Ross – Forrer/Vergé-Dépré (D)
04.00 Gallay/Klug – Hermannová/Slukova (D)
05.00 Böckermann/Flüggen – Liamin/Barsouk (H)
06.00 Doppler/Horst – Binstock/Schachter (H)

Bordtennis, damer
16.00-18.00 Singel, semifinaler
02.30-03.30 Singel, bronsmatch
03.30-04.30 Singel, final

Boxning, herrar
17.00-20.00
Lätt flugvikt, kvartsfinaler
Bantamvikt, grundomgång
Lätt weltervikt, grundomgång
Lätt tungvikt, grundomgång
Tungvikt, kvartsfinaler

23.00-02.00
Lätt flugvikt, kvartsfinaler
Bantamvikt, grundomgång
Lätt weltervikt, grundomgång
Lätt tungvikt, grundomgång
Tungvikt, kvartsfinaler

Bågskytte
15.00 Individuellt (H), första och andra omgången Samuli Piippo
15.26 Individuellt (D), första och andra omgången
21.00 Individuellt (H), första och andra omgången
21.26 Individuellt (D), första och andra omgången

Cykling
14.30-15.45 Tempolopp (D) Lotta Lepistö
16.00-19.00 Tempolopp (H)

Fotboll, herrar
19.00 Algeriet – Portugal
19.00 Argentina – Honduras
22.00 Tyskland – Fiji
22.00 Sydkorea – Mexico
01.00 Colombia – Nigeria
01.00 Japan – Sverige
04.00 Danmark – Brasilien
04.00 Sydafrika – Irak

Fäktning
14.30-14.55 Individuell florett (D), första omgången
15.10-16.50 Individuell florett (D), andra omgången
17.00-17.50 Individuell florett (D), åttondelsfinaler
18.00-18.30 Individuell florett (D), kvartsfinaler
18.45-19.05 Individuell sabel (H), första omgången
19.15-20.35 Individuell sabel (H), andra omgången
20.45-21.25 Individuell sabel (H), åttondelsfinaler
21.40-22.00 Individuell sabel (H), kvartsfinaler
23.30-00.30 Individuell florett (D), semifinaler
00.30-01.20 Individuell sabel (H), semifinaler
01.20-01.50 Individuell florett (D), bronsmatch
01.50-02.15 Individuell sabel (H), bronsmatch
02.15-02.45 Individuell florett (D), final
02.45-03.15 Individuell sabel (H), final

Gymnastik, herrar
22.00-00.30 Individuell mångkamp, final

Handboll, damer
15.30 Brasilien – Spanien
17.30 Rumänien – Montenegro
20.40 Ryssland – Sverige
22.40 Norge – Angola
01.50 Holland – Sydkorea
03.50 Frankrike – Argentina

Judo
16.00-19.00 70 kg (D), kval och kvartsfinaler
21.30-22.40 70 kg (D), återkval
21.30-22.40 70 kg (D), semifinaler
22.40-23.20 70 kg (D), bronsmatcher
23.20-23.40 70 kg (D), final

16.00-19.00 90 kg (H), kval och kvartsfinaler
21.30-22.40 90 kg (H), återkval
21.30-22.40 90 kg (H), semifinaler
22.40-23.20 90 kg (H), bronsmatcher
23.20-23.40 90 kg (H), final

Kanotslalom
19.30-20.15 Kajak K1 (H), semifinal
21.15-21.45 Kajak K1 (H), final

Landhockey
16.00 Spanien – Nya Zeeland (D)
17.00 Indien – Australien (D)
18.30 Tyskland – Sydkorea (D)
19.30 Storbritannien – Argentina (D)
23.00 USA – Japan (D)
00.00 Kina – Nederländerna (D)
01.30 Nya Zeeland – Brasilien (H)
02.30 Storbritannien – Australien (H)

Ridsport
16.00-22.30 Dressyr, Grand Prix -lagtävling

Rodd
14.30 Tvåa utan styrman (D), semifinaler
14.50 Dubbelsculler lättvikt (D), semifinaler
15.10 Dubbelsculler lättvikt (H), semifinaler
15.30 Fyra utan styrman (H), semifinaler
15.50 Åtta med styrman (D), återkval
16.00 Åtta med styrman (H), återkval
16.10 Scullerfyra (H), B-final
16.20 Scullerfyra (H), A-final
16.40 Scullerfyra (D), A-final
17.20 Singelsculler (H), semifinaler C/D
17.40 Singelsculler (D), semifinaler C/D
18.00 Dubbelsculler lättvikt (D), D-final
18.10 Dubbelsculler lättvikt (H), D-final
18.20 Dubbelsculler lättvikt (D), C-final
18.30 Dubbelsculler lättvikt (H), C-final
18.40 Tvåa utan styrman (D), C-final

Rugby, herrar
17.00 Frankrike – Spanien
17.30 Sydafrika – Australien
18.00 Kenya – Japan
18.30 Nya Zeeland – Storbritannien
19.00 Argentina – Brasilien
19.30 Fiji – USA
22.00 Placeringsmatch
22.30 Placeringsmatch

Segling
19.05 Finnjolle (H), två starter Tapio Nirkko
19.05 Nacra 17, tre starter
19.05 Laser (H), två starter Kaarle Tapper
19.05 470 (H), två starter Joonas och Niklas Lindgren
19.15 470 (D), två starter
19.15 Laser Radial (D), två starter Tuula Tenkanen

Simhopp, herrar
22.00-23.15 Synkroniserad svikt, 3m final

Simning
19.02 100 meter frisim (D), försök
19.25 200 meter ryggsim (H), försök
19.47 200 meter bröstsim (D), försök Jenna Laukkanen
20.09 200 meter medley (H), försök
20.31 4x200 meter frisim (D), försök
04.03 200 meter bröstsim (H), final
04.12 100 meter frisim (D), semifinal
04.28 200 meter ryggsim (H), final
04.54 200 meter fjärilsim (D), final
05.03 100 meter frisim (H), final
05.11 200 meter bröstsim (D), semifinal Jenna Laukkanen?
05.29 200 meter medley (H), semifinal
05.55 4x200 meter frisim (D), final

Skytte
15.00-16.00 Pistol, 50 m kval (H)
15.00-19.30 Dubbeltrap, kval (H)
18.00-18.30 Pistol, 50 m final (H)
21.00-22.00 Dubbeltrap, final (H)

Tennis
16.45-05.00 Singel (H), tredje omgången
16.45-05.00 Singel (D), kvartsfinaler
16.45-05.00 Dubbel (H), semifinaler
16.45-05.00 Dubbel (D), kvartsfinaler
16.45-05.00 Mixeddubbel, första omgången

Tyngdlyftning
16.00-18.00 77 kg (H), grupp B
18.30-22.00 69 kg (D), grupp B
21.30-23.10 69 kg (D), grupp A
01.00-02.40 77 kg (H), grupp AV

Vattenpolo, herrar
15.00 Australien – Japan
16.20 Grekland – Ungern
17.40 Frankrike – USA
19.00 Montenegro – Italien
01.30 Brasilien – Serbien
02.50 Spanien – Kroatien

Volleyboll, damer
15.30 Kina – Puerto Rico
17.35 Italien – Holland
21.00 USA – Serbien
23.05 Ryssland – Kamerun
02.30 Sydkorea – Argentina
04.35 Brasilien – Japan

Läs också