Hoppa till huvudinnehåll

Fredagens program i Rio

Noora Ruskola och Camilla Cedercreutz har satsat allt på segling.
Noora Ruskola och Camilla Cedercreutz tävlar i 49er FX i OS. Noora Ruskola och Camilla Cedercreutz har satsat allt på segling. Bild: Vesa Koivunen/SPV 49er fx,segling

Under den sjunde OS-dagen är det dags för Camilla Cedercreutz och Noora Ruskola att inleda sitt tävlande. Nu börjar också friidrotten i OS och pågår till den sista tävlingsdagen.

Dagens finländare:
Mikko Ilonen, golf (kl. 13.30)
Roope Kakko, golf (13.52)
Milko Tokola, tyngdlyftning (16.00)
Mira Potkonen, boxning (17.30)
Joonas och Niklas Lindgren, segling 470 (19.05)
Tuuli Petäjä-Sirén, segling RS:X (19.05)
Tuula Tenkanen, segling Laser Radial (19.05)
Camilla Cedercreutz och Noora Ruskola, segling 49er FX (19.05)
Kaarle Tapper, segling Laser (19.15)
Mimosa Jallow, Emilia Pikkarainen, Jenna Laukkanen, Hanna-Maria Seppälä, simning (21.30)
Nanna Vainio, badminton (21.30)

Sändningar i TV:

TV2 13.25 – 08.00
Golf, rodd, friidrott, simning, boxning, skytte, bågskytte, tennis, beachvolley, volleyboll

Yle Fem 13.55 – 05.10
Badminton, bågskytte, tyngdlyftning, boxning, skytte, segling, ridsport, handboll, gymnastik, fotboll, simning

På Rio Arenan kan man se samtliga tävlingar i sin helhet, både direkt och i efterhand.

Sändningar i Radio Vega:
9.16 – 10.00
15.03 – 17.00

Fredagens program i sin helhet:

Badminton
14.00-20.00 Gruppspel, singel, dubbel (H & D), mixed
21.30-00.00 Gruppspel, singel, dubbel (H & D), mixed Nanna Vainio
01.30-03.00 Gruppspel, singel, dubbel (H & D), mixed

Basket
18.15 Serbien – Kina (D)
20.15 Kina – Australien (H)
21.30 Kanada – USA (D)
23.45 Spanien – Senegal (D)
01.00 USA – Serbien (H)
04.30 Frankrike – Venezuela (H)

Beachvolley, åttondelsfinaler
17.00 Wang/Yue – Agatha/Barbara (D)
18.00 Krasilnikov/Semenov – Younousse/Santos (H)
21.00 Doppler/Horst – Gomez/Gonzalez (H)
22.00 Franca/Antunes – Borger/Büthe (D)
01.00 Ukolova/Khomyakova – Baquerizo/Fernandez (D)
02.00 Virgen/Ontiveros – Varenhorst/Nummerdor (H)
05.00 Raurich/Ranghieri – Nicolai/Lupo (H)
05.59 Walsh Jennings/Ross – Giombini/Menegatti (D)

Bordtennis, damer
16.00-19.00 Lag, första omgången
21.00-00.00 Lag, första omgången

Boxning
17.00-19.45
Flugvikt (D), första omgången
Lättvikt (D), första omgången Mira Potkonen
Lätt flugvikt (H), semifinaler
Lättvikt (H), kvartsfinaler
Mellanvikt (H), grundomgång

23.00-01.45
Flugvikt (D), första omgången
Lättvikt (D), första omgången
Lättvikt (H), kvartsfinaler
Mellanvikt (H), grundomgång

Bågskytte, herrar
15.00 Individuellt, tredje omgången
21.00 Individuellt, kvartsfinaler
21.55 Individuellt, semifinaler
22.26 Individuellt, bronsmatch
22.43 Individuellt, final

Cykling, velodrom
22.00 Lagsprint (D), kval
22.14 Sprint (H), kval
22.52 Lagförföljelse (H), första omgången
23.17 Lagsprint (D), första omgången
23.30 Sprint (H), sextondelsfinal
00.00 Lagsprint (D), final
00.08 Sprint sextondelsfinal (H), återkval
00.20 Lagförföljelse (H), final

Fotboll, damer
19.00 USA – Sverige
22.00 Kina – Tyskland
01.00 Kanada – Frankrike
04.00 Brasilien – Australien

Friidrott
15.30 Diskus (H), kval grupp A
15.35 Sjukamp (D), 100 meter
16.05 Kula (D), kval
16.10 800 meter (H), försök
16.50 Sjukamp (D), höjd
16.55 Diskus (H), kval grupp B
17.10 10 000 meter (D), final
17.55 100 meter (D), försök
20.30 20 km gång (H), final
-----------
02.30 1500 meter (D), försök
02.35 Sjukamp (D), kula
02.40 Slägga (D), kval grupp A
03.05 400 meter (H), försök
03.20 Längd (H), kval
04.00 Kula (D), final
04.05 Sjukamp (D), 200 meter
04.10 Slägga (D), kval grupp B
04.40 100 meter (D), försök

Fäktning, herrar
15.00-16.00 Lagtävling i florett, första omgången
16.30-17.30 Lagtävling i florett, kvartsfinaler
18.00-19.00 Lagtävling i florett, placeringsmatcher
19.15-20.15 Lagtävling i florett, semifinaler
20.30-21.30 Lagtävling i florett, placeringsmatcher
23.00-00.00 Lagtävling i florett, bronsmatch
00.30-01.30 Lagtävling i florett, final

Golf
13.30-21.30 Andra rundan Mikko Ilonen, Roope Kakko

Gymnastik, damer
20.00-20.40 Trampolin, första omgången
20.45-21.25 Trampolin, andra omgången
21.35-22.00 Trampolin, final

Handboll, damer
15.30 Angola – Brasilien
17.30 Sverige – Holland
20.40 Rumänien – Spanien
22.40 Montenegro – Norge
01.50 Ryssland – Argentina
03.50 Sydkorea – Frankrike

Judo
16.00-19.00 +78 kg (D), kval och kvartsfinaler
21.30-22.40 +78 kg (D), återkval
21.30-22.40 +78 kg (D), semifinaler
22.40-23.20 +78 kg (D), bronsmatcher
23.20-23.40 +78 kg (D), final

16.00-19.00 +100 kg (H), kval och kvartsfinaler
21.30-22.40 +100 kg (H), återkval
21.30-22.40 +100 kg (H), semifinaler
22.40-23.20 +100 kg (H), bronsmatcher
23.20-23.40 +100 kg (H), final

Landhockey
16.00 Sydkorea – Kina (D)
17.00 Nya Zeeland – Nederländerna (D)
18.30 Indien – Kanada (H)
19.30 Tyskland – Nederländerna (H)
23.00 Storbritannien – Spanien (H)
00.00 Belgien – Nya Zeeland (H)
01.30 Irland – Argentina (H)
02.30 Australien – Brasilien (H)

Ridsport
16.00-22.35 Dressyr, Grand Prix Special -lagtävling

Rodd
14.30 Singelsculler (H), F-final
14.40 Singelsculler (D), F-final
14.50 Singelsculler (H), E-final
15.00 Singelsculler (D), E-final
15.10 Dubbelsculler lättvikt (D), B-final
15.20 Dubbelsculler lättvikt (H), B-final
15.30 Tvåa utan styrman (D), B-final
15.40 Fyra utan styrman (H), B-final
15.50 Singelsculler (H), semifinal A/B
16.10 Singelsculler (D), semifinal A/B
16.32 Dubbelsculler lättvikt (D), A-final
16.44 Dubbelsculler lättvikt (H), A-final
17.04 Tvåa utan styrman (D), A-final
17.24 Fyra utan styrman (H), A-final
18.00 Dubbelsculler lättvikt (D), D-final
18.10 Dubbelsculler lättvikt (H), D-final
18.20 Dubbelsculler lättvikt (D), C-final
18.30 Dubbelsculler lättvikt (H), C-final
18.40 Singelsculler (H), semifinal C/D
19.00 Singelsculler (D), semifinal C/D

Segling
19.05 RS:X (D), tre starter Tuuli Petäjä-Sirén
19.05 Laser Radial (D), två starter Tuula Tenkanen
19.05 470 (H), två starter Joonas och Niklas Lindgren
19.05 49er (H), tre starter
19.05 49er FX (D), tre starter Camilla Cedercreutz och Noora Ruskola
19.15 RS:X (H), tre starter
19.15 Laser (H), två starter Kaarle Tapper
19.15 470 (D), två starter

Simhopp, damer
21.30-00.30 Svikt, 3m kval

Simning
19.02 50 meter frisim (D), försök
19.40 1500 meter (H), försök
21.30 4x100 meter medley (D), försök Jallow, Pikkarainen, Laukkanen, Seppälä
21.48 4x100 meter medley (H), försök
04.03 200 meter ryggsim (D), final
04.12 100 meter fjärilsim (H), final
04.20 800 meter frisim (D), final
04.44 50 meter frisim (H), final
04.59 50 meter frisim (D), semifinal

Skytte
15.00-16.45 Gevär, 50 m liggande, kval (H)
15.00-20.00 Skeet, kval (D)
16.30-19.00 Skeet, kval (H)
17.00-17.30 Gevär, 50 m liggande, final (H)
18.15-20.30 Pistol, 25 m, Stage 1(H)
21.00-22.00 Skeet, final (D)

Tennis
18.00-02.00 Singel (H), kvartsfinaler och semifinaler
18.00-02.00 Singel (D), semifinaler
23.30 Dubbel (H), final
23.20 Dubbel (H), bronsmatch
18.00-02.00 Mixeddubbel, semifinal

Tyngdlyftning
16.00-18.00 85 kg (H), grupp B Milko Tokola
18.30-20.00 75 kg (D), grupp B
21.30-23.10 75 kg (D), grupp A
01.00-02.40 85 kg (H), grupp A

Vattenpolo, herrar
15.00 Ungern – Japan
16.20 Kroatien – Italien
17.40 USA – Montenegro
01.30 Grekland – Brasilien
02.50 Spanien – Frankrike
04.10 Serbien – Australien

Volleyboll, damer
15.30 Kina – Serbien
17.35 Argentina – Kamerun
21.00 USA – Italien
23.05 Holland – Puerto Rico
02.30 Ryssland – Japan
04.35 Brasilien – Sydkorea

Läs också

Nyligen publicerat - Sport