Hoppa till huvudinnehåll

Tisdagens program i Rio

Nooralotta Neziri, Kuortane, sommar 2016.
Nooralotta Neziri springer försök på 100 meter häck. Nooralotta Neziri, Kuortane, sommar 2016. Bild: Anssi Mäkinen / SUL arkiv Nooralotta Neziri,friidrott,häcklöpning

Den elfte OS-dagen i Rio de Janeiro bjuder på bland annat på Minna Nikkanen och Wilma Murto i damernas stavkval och så löper Nooralotta Neziri försöksheat på 100 meter häck.

Dagens finländare:

Minna Nikkanen, friidrott (kl. 15.45)
Wilma Murto, friidrott (15.45)

Tero Välimäki, brottning (ca 16.30)
Nooralotta Neziri, friidrott (17.05)
Tuula Tenkanen, segling Laser Radial (19.05)
Noora Ruskola och Camilla Cedercreutz, segling 49er FX (19.05)
Oskari Mörö, friidrott (03.42)
Sanni Utriainen, friidrott (03.50)



Sändningar i TV:



TV2 15.25–06.50

Friidrott, badminton, gymnastik, beachvolley, brottning, cykling, boxning

Yle Fem 14.50–05.45
Kanot, brottning, segling, boxning, fotboll, basket, handboll

Sändningar i Radio Vega
9.16–10.00
15.03-17.00

Tisdagens program i sin helhet:

Badminton

14.30-18.30 Dubbel (H), semifinaler

16.30-18.30 Dubbel (D), semifinaler

23.30-05.00 Singel (D), kvartsfinaler

03.30-05.00 Mixeddubbel, bronsmatch



Basket, damer

17.00 Australien – Serbien

20.30 Spanien – Turkiet

00.45 USA – Japan

04.15 Frankrike – Kanada



Beachvolley

22.00 Semifinal 1 (D)
23.00 Semifinal 1 (H)
05.00 Semifinal 2 (D)
05.59 Semifinal 2 (H)

Bordtennis, damer

17.00-20.00 Lag, bronsmatch

01.30-04.30 Lag, final

Boxning


17.00-19.15

Flugvikt (D), kvartsfinaler

Bantamvikt (H) kvartsfinaler

Lätt weltervikt (H), grundomgång

Lätt tungvikt (H), semifinal

Supertungvikt (H), kvartsfinaler

23.00-01.45

Flugvikt (D), kvartsfinaler

Bantamvikt (H), kvartsfinaler

Lätt weltervikt (H), grundomgång

Tungvikt (H), semifinal

Supertungvikt (H), kvartsfinaler

Lättvikt (H), final

Brottning, grekisk-romersk stil
16.00-16.30 66 kg, kval
16.00-16.30 98 kg, kval

16.30-19.00 66 kg, utslagsomgång
 Tero Välimäki
16.30-19.00 98 kg, utslagsomgång

22.00-23.00 66 kg, återkval, bronsmatch, final 

22.00-23.00 98 kg, återkval, bronsmatch, final 



Cykling, velodrom

16.00 Sprint (D), kvartsfinal 1

16.18 Keirin (H), första omgången

16.41 Sprint (D), kvartsfinal 2

16.57 Omnium (D), 500 m, tidskval

17.19 Sprint (D), kvartsfinal 3

17.25 Keirin (H), återkval

17.46 Sprint (D), placering 5-8

22.00 Sprint (D), semifinal 1

22.10 Omnium (D), flygande varv

22.36 Sprint (D), semifinal 2

22.46 Keirin (H), andra omgången

22.58 Sprint (D), semifinal 3

23.05 Omnium (D), 25 km, poänglopp

23.44 Sprint (D), final 1

00.04 Sprint (D), final 2

00.14 Keirin (H), placering 7-12

00.26 Keirin (H), placering 1-6

00.30 Sprint (D), final 3



Fotboll, damer 

19.00 Brasilien – Sverige

22.00 Tyskland – Kanada



Friidrott

15.30 5000 meter (D), försök

15.45 Stav (D), kval Minna Nikkanen, Wilma Murto

15.50 Tresteg (H), final

16.30 1500 meter (H), försök

17.05 100 meter häck (D), försök Nooralotta Neziri

17.20 Diskus (D), final

17.50 200 meter (H), försök

02.30 Höjd (H), final

02.35 Spjut (D), kval grupp A 

02.40 110 meter häck (H), semifinal

03.05 Längd (D), kval

03.10 400 meter häck (D), semifinal

03.35 400 meter häck (H), semifinal Oskari Mörö

03.50 Spjut (D), kval grupp B Sanni Utriainen
04.00 200 meter (D), semifinal

04.30 1500 meter (D), final

04.45 110 meter häck (H), final



Gymnastik

20.00-20.30 Barr (H), final

20.45-21.15 Fristående (D), final

21.30-22.00 Räck (H), final



Handboll, damer 

16.00 Brasilien – Nederländerna 

19.30 Spanien – Frankrike 

23.00 Sverige – Norge 

02.30 Ryssland – Angola 



Kanot

15.00 C1 1000 meter (H), B-final

15.08 C1 1000 meter (H), A-final

15.16 K2 500 meter (D), B-final

15.23 K2 500 meter (D), A-final

15.40 K1 200 meter (D) B-final

15.47 K1 200 meter (D) A-final

16.04 K1 1000 meter (H), B-final

16.12 K1 1000 meter (H), A-final



Konstsim

20.00-21.30 Duett, fria programmet, final



Landhockey, herrar 

18.00 Belgien – Nederländerna

23.00 Argentina - Tyskland



Ridsport 

16.00-19.00 Banhoppning, lagtävling kval



Segling

19.05 Laser Radial (D), medaljstart Tuula Tenkanen


19.05 Finnjolle (H), medaljstart

19.05 49er (H), tre starter

19.05 49er FX (D), tre starter Ruskola och Cedercreutz

20.05 Nacra 17, medaljstart 


Simhopp, herrar 

16.00-17.50 Svikt, 3m semifinal

00.00-02.00 Svikt, 3m final



Simning, herrar 

15.00-17.00 Maraton, final 



Tyngdlyftning, herrar 

21.30-23.30 +105 kg, grupp B

01.00-02.40 +105 kg, grupp A



Vattenpolo, herrar 

17.00 Ungern – Montenegro 

18.20 Grekland – Italien 

21.10 Brasilien – Kroatien

22.30 Serbien – Spanien 



Volleyboll, damer
16.00 Sydkorea – Nederländerna

20.00 Japan – USA 

00.00 Ryssland – Serbien 

04.15 Brasilien – Kina