Hoppa till huvudinnehåll

Fredagens program i Rio

David Söderberg
David Söderberg kastar i finalen som börjar klockan 03.05. David Söderberg Bild: EPA/Diego Azubel friidrott,David Söderberg

Den 14:e tävlingsdagen i Rio de Janeiro bjuder bland annat på släggfinal med David Söderberg. Dessutom ska Ekaterina Volkova tävla i rytmisk gymnastik.

Dagens finländare:
Aku Partanen, gång (14.00)
Aleksi Ojala, gång (14.00)
Jarkko Kinnunen, gång (14.00)
Noora Tamminen, golf (14.03)
Ursula Wikström, golf (15.25)
Ekaterina Volkova, rytmisk gymnastik (16.20)
David Söderberg, friidrott (03.05)

Sändningar i TV:

TV2 13.55–08.00
Friidrott, gymnastik, badminton, boxning, cykling, friidrott, handboll, volleyboll

Yle Fem 13.20–06.15
Golf, ridsport, basket, fotboll, handboll, volleyboll

På Rio Arenan kan man se samtliga tävlingar i sin helhet, både direkt och i efterhand.

Sändningar i Radio Vega:
9.16–10.00
15.03-17.00

Fredagens program i sin helhet:

Badminton
14.30 Singel (H), semifinal
15.15 Singel (D), bronsmatch
15.35 Singel (H), semifinal
16.25 Singel (D), final
17.15 Dubbel (H), final

Basket, herrar
21.30 Spanien – USA
01.00 Australien – Serbien

Boxning
20.00-22.15
Flugvikt (H), semifinaler
Lätt weltervikt (H), semifinaler
Supertungvikt (H), semifinaler
Mellanvikt D), semifinaler
Lättvikt (D), final

Brottning, herrar fristil
16.00-16.30 57 kg, kval
16.00-16.30 74 kg, kval
16.30-19.00 57 kg, utslagsomgång
16.30-19.00 74 kg, utslagsomgång
22.00-23.00 57 kg, återkval
22.00-23.00 74 kg, återkval
23.00-23.30 57 kg, bronsmatcher
23.30-23.45 57 kg, final
00.00-00.30 74 kg, bronsmatcher
00.30-00.45 74 kg, final

Cykling, BMX
19.30 Semifinal 1 (D)
19.38 Semifinal 1 (H)
20.00 Semifinal 2 (D)
20.08 Semifinal 2 (H)
20.30 Semifinal 3 (D)
20.38 Semifinal 3 (H)
21.00 Final (D)
21.10 Final (H)

Fotboll, damer
19.00 Brasilien – Kanada
23.30 Sverige – Tyskland

Friidrott
14.00 Gång (H), 50 km Aku Partanen, Jarkko Kinnunen, Aleksi Ojala
20.30 Gång (D), 20 km
02.30 Stav (D), final
02.40 Stafett 4 x 400 meter (D), försök
03.05 Slägga (H), final David Söderberg
03.10 Stafett 4 x 400 meter (H), försök
03.40 5000 meter (D), final
04.15 Stafett 4 x 100 meter (D), final
04.35 Stafett 4 x 100 meter (H), final

Golf, damer
13.00-21.30 Tredje rundan Noora Tamminen, Ursula Wikström

Gymnastik, rytmisk
16.20-23.45 Individuell mångkamp, kval Ekaterina Volkova

Handboll, herrar
21.30 Frankrike – Tyskland
02.30 Polen – Danmark

Kanot
15.00 K1 200 meter (H), heat
15.21 C2 1000 meter (H), heat
15.37 K4 500 meter (D), heat
15.51 K4 1000 meter (H), heat
16.07 K1 200 meter (H), semifinal
16.21 C2 1000 meter (H), semifinal
16.29 K4 500 meter (D) semifinal
16.36 K4 1000 meter (H), semifinal

Konstsim
18.00-19.30 Lag, fria programmet

Landhockey, damer
18.00 Nederländerna – Tyskland
23.00 Belgien – Argentina

Modern femkamp, damer
16.00-16.30 Simning
18.00-19.30 Fäktning
21.00-22.45 Banhoppning
00.00-00.20 Kombinationsgren löpning/skytte

Ridsport
16.00-21.00 Banhoppning, individuell final

Simhopp, herrar
22.00-01.10 Höga hopp, kval

Taekwondo
15.00-18.45 67 kg (D), första omgången
15.15-19.00 80 kg (H), första omgången
21.00-22.45 67 kg (D), kvartsfinaler
21.15-23.00 80 kg (H), kvartsfinaler
23.00-23.45 67 kg (D), semifinaler
23.15-00.00 80 kg (H), semifinaler
02.00-02.45 67 kg (D), återkval
02.15-03.00 80 kg (H), återkval
03.00-03.45 67 kg (D), bronsmatcher
03.15-04.00 80 kg (H), bronsmatcher
04.00-04.15 67 kg (D), final
04.15-04.30 80 kg (H), final

Vattenpolo, damer
16.00 Brasilien – Kina
17.20 Ungern – Ryssland
20.10 Australien – Spanien
21.30 USA – Italien

Volleyboll, herrar
19.00 Italien – USA
04.15 Ryssland – Brasilien