Hoppa till huvudinnehåll

Sämsta OS-resultatet någonsin – se hur alla finländare klarade sig

Mira Potkonen vann sin första match i Rio.
Mira Potkonen såg till att Finland inte går helt tomhänta från OS i Rio. Mira Potkonen vann sin första match i Rio. Bild: All Over Press Mira Potkonen

Trots att en tävlingsdag av OS i Rio ännu återstår har alla finländare gjort sitt. Se samtliga blåvita resultat från de historiskt dåliga sommarspelen här!

OS i Rio blev ett resultatmässigt magplask för den blåvita truppen. Ett brons är det sämsta finska OS-resultatet genom tiderna, Rio är också det första OS där Finland inte lyckats ta varken guld eller silver.

De sämsta resultaten före Rio var i Aten 2004 (två silver) och London 2012 (två silver, ett brons). De 37 medaljerna som Finland kammade hem i Paris 1924 är numer ett minne blott.

Finland klarade sig också dåligt i jämförelse med de nordiska länderna. Före den avslutande OS-dagen har Sverige tagit elva medaljer (två guld, sex silver, tre brons), Danmark 14 (1,6,7) och Norge har tagit fyra brons.

Den finska olympiska kommittén hade inte satt upp officiella medaljmål för OS i Rio.

Finländarna i Rio:

Artistisk gymnastik: Oskar Kirmes – mångkamp: 35. plats, resultat 84,123, fristående: 19. plats, 14.933
Badminton: Nanna Vainio 0-2-förlust mot Carolina Marin (SPA), 0-2-förlust mot Line Kjaersfeldt (DEN)
Bordtennis: Benedek Olah, 1. omgången, 4-1-seger över Feng Cheng (SIN), 2. omgången, 0-4-förlust mot Jonathan Groth (DEN)
Boxning, 60 kg: Mira Potkonen, brons
Brottning, 85 kg: Rami Hietaniemi – 1. omgången, 3-4-förlust mot Amer Hrustanovic (AUT)
Brottning, 66 kg: Tero Välimäki – 1. omgången, 0-3-förlust mot Shmagi Bolkvadze (GEO)
Brottning, 58 kg: Petra Olli – 1. omgången, 8-2-seger över Aminat Adeniy (NIG), 2. omgången, 7-14-förlust mot Aisuluu Tynybekova (KGZ)
Bågskytte: Samuli Piippo – 1. omgången, 0-6-förlust mot Florian Floto (GER)
Bågskytte: Taru Kuoppa – 1. omgången, 3-7-förlust mot San Yu Htwe (MYA)
Fälttävlan: Elmo Jankari – 31. plats
Golf: Mikko Ilonen – 21. plats, resultat -3
Golf: Roope Kakko – 43. plats, resultat +2
Golf: Ursula Wikström – 44. plats, resultat +10
Golf: Noora Tamminen – 48. plats, resultat +11
Judo, 60 kg: 1. omgången, Juho Reinvall, 3-11-förlust mot Tsogtbaar Tsend-Ochir (MGL)
Landsvägscykling, linjelopp: Lotta Lepistö – 51. plats, resultat 4:03:34
Landsvägscykling, tempolopp: Lotta Lepistö – 17. plats, resultat 47:06.52
Rytmisk gymnastik: Ekaterina Volkova – 21. plats, resultat 64.515
Simning: Ari-Pekka Liukkonen – 50 m frisim, 23. plats, resultat 22,25 – 100 m frisim, 42. plats, resultat 50,14
Simning: Matti Mattsson – 200 m bröstsim, 16. plats, resultat 2.12,99
Simning: Jenna Laukkanen – 200 m bröstsim, 14. plats, resultat 2.25,14 (FR) – 100 m bröstsim, 18. plats, resultat 1.07,35 (FR)
Simning: Matias Koski – 200 m frisim, 21. plats, resultat 1.47,40 – 400 m frisim, 42. plats, resultat 3.55,57
Simning: Tanja Kylliäinen – 400 m medley, 25. plats, resultat 4.45,33 (FR) – 200 m medley, 25. plats, resultat 2.14,97
Simning: Mimosa Jallow – 100 m medley, 24. plats, resultat 1.01,58
Simning: 4 x 100 m medley (Pikkarainen, Seppälä, Jallow, Kylliäinen) 11. plats, resultat 4.01,61
Skytte, trap: Satu Mäkelä-Nummela – 10. plats, resultat 66
Skytte, trap: Vesa Törnroos – 11. plats, resultat 116
Taekwondo, 57 kg: Suvi Mikkonen – 1. omgången: 10-9-seger över Julia Vasconcelos (BRA), kvartsfinal: 4-7-förlust mot Nikita Glasnovic (SWE)
Tyngdlyftning, 63 kg: Anni Vuohijoki – 10. plats, 192 kg
Tyngdlyftning, 85 kg: Milko Tokola – 19. plats, 320 kg

Segling

470: Joonas Lindgren / Niklas Lindgren – 15. plats, resultat 123
49er: Noora Ruskola / Camilla Cedercreutz – 17. plats, resultat 154
Finnjolle: Tapio Nirkko – 15. plats – resultat 107
Laser Radial: Tuula Tenkanen – 5. plats, resultat 18
Laser: Kaarle Tapper – 16. plats, resultat 187
RS:X: Tuuli Petäjä-Sirén – 10. plats, resultat 99

Friidrott

100 m häck: Nooralotta Neziri – 18. plats, resultat 13,04
3000 m hinder: Sandra Eriksson – 47. plats, resultat 9:56,7
400 m häck: Oskari Mörö – 20. plats, resultat 49,75 (finskt rekord, 49,04, i försöksheatet)
Gång, 50 km: Jarkko Kinnunen – 23. plats, resultat 3.55.43
Gång, 50 km: Aleksi Ojala – DSQ
Gång, 50 km: Aku Partanen – DNF
Höjdhopp: Linda Sandblom – 26. plats, resultat 189
Marathon: Anne-Mari Hyryläinen – 51. plats, resultat 2:39:02
Stavhopp: Minna Nikkanen – 13. plats, resultat 455
Stavhopp: Wilma Murto – 24. plats, resultat 430
Spjut: Sanni Utriainen – 31. plats, resultat 53,42
Spjut: Antti Ruuskanen – kval, 11. plats, resultat 82,20, final 6. plats, resultat 83,05
Spjut: Tero Pitkämäki – 21. plats, resultat 79,56
Spjut: Ari Mannio – 27. plats, resultat 77,73
Slägga: David Söderberg – 8. plats, resultat 74,61
Tresteg: Kristiina Mäkelä – 12. plats, resultat 13,95

Resultaten är sammanställda av Yle Urheilu

Läs också

Nyligen publicerat - Sport